Ev Temizliğinde Ki Hijyen Kuralları

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Güler Delibalta , evinizde dikkat etmeniz gereken basit ama çok etkili hijyen kurallarını açıklıyor.Sadece el yıkamanın yüzlerce hastalıktan korunmamızı sağlarken ,hayatımızda her şey mikrop yuvası ama cep telefonlarındaki mikroplar hepsinkinden daha fazladır.Cep telefonları biz neredeysek onlarda oradalar hatta tuvaletlere bile giriyorlar.Telefonlar antimikrobik temizleyici bezlerle temizlenmeli mümkün olduğunca az temasla kullanılmalıdır.Evimizde Dikkat Etmemiz Gereken Hijyen Kuralları
1-Evimizin bir çok yerinde mikrop tuzakları vardır. Bunlardan en önemlisi de banyo ve tuvaletlerdir. Bu yerlerin temizliğinin yanında banyo ve tuvaletlerin kapı kollarına sıklıkla temizlemeliyiz.Evimizdeki tuvalet eğer klozetliyse kullanım dışında kapağın kapalı olmalı ve her kullanım öncesi ve sonrası mutlaka kağıtla temizlenmelidir. Ve de tuvaletler sıklıkla havalandırılmalıdır.
2- Ev temizliğinde ucuz , merdiven altı ürünler kullanmamaya çalışınız.Çünkü ucuz malın maliyeti ölçülmez derecede yüksek olabilir.Ve bu kimyasalların çok iyi durulanması gerekir .
3- Özellikle mutfak tezgahları bakterilerin rahatça yayılması için uygun yerdir.Bakterilerin mutfak tezgahlarında yayılmalarını önlemek için tezgahların üstleri sık sık sıcak suyla her gün temizlenmelidir. Mutfak bezleri ve havluları bakterileri barındırdıkları için mümkün olduğunca bez yerine kağıt havlu kullanın.Genel olarak en çok bakteri , mikroplar mutfak süngerlerinde oldukları için 15 günde veya ayda 1 yenisiyle değiştirin.
4-Ekmek,sebze vet için kullanacağınız araç ve gereçler mutlaka ayrı olsun ve kullandıktan hemen sonra yıkayınız.
Mutfakta mutak robotunu,el blender,mikser ,kettle küçük v aletlerin gövde kısımlarını temizlemeyi unutmayınız.Mutfak perdenizi her ay yıkayınız.5-Mutfak temizliğinde sulandırılmış sirkede kullanabilirsiniz fakat kimyasallarda olduğu gibi durulamanın çok iyi yapılması gerekir.yatmadan önce 20dk odanızı havalandırın.
6-Evimizde en önemli yapmamız gereken şey ise özellikle yatak odaları olmak üzere tüm odaları havalandırmalıyız ve güneş ışınlarının temasını sağlamalıyız.Bu yaptığımız hem evimizde oksijenin yükselmesini sağlayacak,uçuşan parçacıkların neden alerjilerin ,taşınmış ve üremiş olan mikropların neden olduğu hastalıkları önlemiş olacağız.

kaynak:hurriytaile.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir