Sık Yapılan 10 Dekorasyon Hatası ve Çözümleri

Aslında dekorasyon çok eğlenceli bir iştir ,hatta birçoğumuz için bir hobidir.Yaşayacağımız mekanı huzur bulacağımız bir mekan olarak tasarlıyoruz.Yani diğer bir anlatımıyla eser oluşturmuş oluyoruz.Hepimi zevimizi dekore ederken ufak tefek hatalarımız oluyor ve tamam bitti derken bi bakıyoruz ki hayal ettiğimiz gibi bi görüntü olmamış.Hayal ettiğimiz dekorları ulaşmak için aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alınız.1-Dekorasyona planlı başlama; Her işe başlarken planlı hareket etmenin avantajları olduğu gibi dekorasyona başlarken de planlı yapmalıyız.Bu planların içinde kullanılacak dekorasyon elemanları,mobilya ve aksesuarlar,oda da neyin nerede duracağını önceden resmetmeye çalışın ve hayal edin.İyi bir plan ve güzel dekorasyon fikirleri için bolca dekorasyon örnekleri inceleyebilirsiniz.
2-Dekorasyonda mobilya kullanımı; Bizler kalabalık , kocaman mutlu ailelerde yaşamaktayız.Tabi böyle olunca da evde koltuk sayısının azla olması gerekir. Tabiki de yabancı dekorasyonlarda olduğu gibi iki koltuk koyarak yapamayız. Evde kişi sayısı azla olduğu için eşyalarda çoktur.bu yüzden oda daralıyor dekorasyonda güzel detaylar görünmez oluyor.Örneğin takım halinde satılan koltukların hepsini almayıp bir 3 lü koltuk ve 2 de berjer almak daha güzel bi görüntü sağlar.
3-Dekorasyonda renk seçimi; Dekorasyona başlamadan önce ev için renk uyumlarını belirlemenizdir. Çünkü örneğin beğendiğiniz bir mobilya takımına göre renklere karar veriliyor ve bu duruma göre de ekleyeceğiniz diğer objelerde renk karmaşası olabilir veya tek renk üzerine yoğunlaşıp oda aynı rengin farklı tonlarını bir araya getirip odaya boğabilirsiniz.Bunları önlemek için bir ren soluk veya mat gölge renkli olmalı çünkü bu renk arka planda duracak ve diğer renkleri ön plana çıkaracak. Ve böylece oda da bir derinlik oluşacak.Yada şöylede yapabilirsiniz bir renk pastel ve sade olan ara renk ve en sonuncusu odaya hakim olacak olan canlı bir renk.Bu canlı renkgi kullanmanız çok önemli zaten kendini gösterecektir.4-Dekorasyonda aydınlatma;Oda ne çok aydınlatılmış olmalı ne de az aydınlatılmış olmalı dır. çok aydınlatılırsa oda gözü yorar az aydınlatılırsa oda kasvetli olur.Odaya giren güneş ışığına göre kullanacağınız renkleri seçmeniz gerekir.Ve sadece bir tavan lambasıyla yetinmeyip lambader veya duvar lambaları da kullanabilirsiniz.Ve böylece hoş bir dekor yapmış olursunuz.
5-Dekorasyonda stiller;Dekorasyona başlamadan önce odanızın hangi stilde olacağına karar vermelisiniz. Dekorasyonunuz klasik, avangart, rustik ,country, minimalist gibi bir stilde karar vermeniz gerekir. Odada iki stil bulundurmanız bir konsantre oluşturmanız da hoş olur.Ama bunu abartmamalısınız.
6-Dekorasyonda objelerin yerleşimi;Küçük olan odalar için mobilya ve koltukları duvara dayayabiliriz fakat büyük odalar için bunu yaptığımızda dekorasyonu yanlış yorumlamış oluruz.Odanız yeterince genişse bazı duvarların önünü boş bırakabiliriz koltuklarla duvar arasında biraz mesafe olursa odanın görünümüne bir derinlik vermiş olursunuz vede düşünülenin aksine odanız daha geniş ve ferah görünür.
7-Dekorasyonda aksesuar kullanımı; Oda da çok sayıda aksesuar kullanımı hem odada karmaşaya yol açar hem de gözleri yorar.ayrıca sadeliği de engeller.Düşündüğünüz dekorasyona göre aksesuar seçip aksesuarlarınız az olsa da doğru yere koyduğunuzda odanızın görünümü çok güzel olur.
8-Dekorasyonda ucuzluk; Gereksiz birde ucuz olan aksesuarları almamalısınız.Bütçeniz kısıtlıtysa aksesuarlarda da plan yapmalısınız örneğin mobilyalara şu kadar aksesuarlara şu kadar gibi.9-Dekorasyonun kullanımındaki zorluk; Her güzel görünen mekan kolay bir kullanıma ship olmayabilir.Odamızı hangi amaç için kullanacağımızı ve nasıl kullanacağımızı unutmadan dekorasyonu yapmalıyız.Örneğin oturma odasında kendimizi rahat hissetmemiz gereken ve çok kullanılan yer bu odaya daha sade ,rahat,temizliği kolay olacak şekilde dizayn edilmelidir.
10-Dekorasyonda desen kullanımı;Dekorasyonda zıtlık oluşturmak önemlidir.Düz ve sade bir alanın yanında , hareketli ve canlı bir alan oluşturmalısınız ki , canlı alan ön plana çıksın.Örneğin perdeleriniz ve fonlarınız sade önünde ki koltuklar desenli olabilir yada bunun tam tersi de olabilir.
Dekorasyonu bir kalıba sokamayız.Size huzur verecek ve rahat ettirecek odayı dekore edin.Size fikir vermek açısından dekorasyon örneklerini bakıp inceleyerek kendinizden de bir şeyler katarak yapabilirsiniz.Evinizin en güzel evlerden birisi olması dileğiyle…

kaynak:engüzelevler.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir