Doğumdan Sonra Spor

Vücuttaki ödemi atmanın en etkili yolu
Doğum yapmanın tek bir kötü yanı vardır; o da hamilelikten önceki haliniz gibi olunmamasıdır.Artık Dünyada yaşayabileceğiniz en güzel duygudan sonra bu durumu da katlanmanız gerekmemektedir.
Uzmanlar genel olarak doğumdan (normal yada sezaryen) 24 saat sonra egzersizlerin başlamasını tavsiye ediyorlar.Bu egzersizler günde 2 kez ve her hareket 2 tekrarla başlayıp 10 tekrara kadar çıkmasının önemli olduğunu söylüyorlar.

Yapılması gereken egzersizler:
1. Gün:En az yarım saat süreyle yüzü koyun yatıp solunum egzersizlerini ,ayak parmaklarıyla yuvarlak çizme , sırt üstü yatarken veya uzun otururken bacaklarınız düz ve dizinizi yatağa bastırarak gevşeme egzersizlerini,
2. Gün:Aynı egzersizleri devam edin ve ayrıca bu günlük olarak sırt üstü yatarken diz düz bir bacağı yukarı kaldırma; sırt üstü yatarken dizleri büküp sadece başınızı kaldırarak dizlere bakarak gevşeme egzersizleri; yine sırt üstü dizlerinizi büküp yatarken beliniz yatağa bastırıp tekrara gevşeme egzersizleri yapınız.
3. Gün:Bir evvelki egzersizlere devam edilmelidir.
Önceki günlerin egzersizleri yapıp ve de kedi deve egzersizi yapılmalıdır.Kedi deve egzersizi şöyle: emekleme pozisyonunda ama sırtınız düz olmalı ve bu şekilde harekete başlanır. Sırtını iyice çukurlaştırıp baş yukarı kaldırılıp nefes alınır ve sırt kamburlaştırıp baş karna doğru bükülüp nefes verilir. Sırt üstü yatarken kalçayı yukarı kaldırarak bir sola bir sağa çevirme egzersizi yapılır.
4 ve 5. Günlerde:Yukarıdaki egzersizleri devam edin.
6 ve 7. Günlerde: Sırt üstü, dizler bükülü yatarken, ellerinizi dizlerinize uzatarak başınızı ve omuzlarınıza kaldırma,yine aynı şekilde yatarken ellerinizi uzatarak bir sağ bir sol dizinize doğru diyagonal olarak başınızı ve omuzlarınızı kaldırma egzersizleri yapılmalıdır.
Uzmanlar bu egzersizlerin sayılarını artırarak devam edilmeli ve 14. günden sonra bir izyoterapistin gözetiminden geçilmesi gerektiğini vurguluyor

kaynak:anneboyutlu.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir