Kadınların Lohusalık Döneminde Yapması Gerekenler

Lohusalık;kadınların doğum yaptıktan sonraki 42 günlük özel dönemidir.Bu dönemde vücudun eski halini alabilmesi için eski durumuna dönüş hareketleri ve bir yandan da vücudun kendisini tamir çalışmaları başlar. Lahusalık dönemi hakkında merak edilenleri ,Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Dr Şule Salman anlatıyor.

Annede meydana gelen şikayetler:
Loğusalık döneminde annenin memesindeki çatlaklar.
Loğusalık döneminde evde aşırı kanama ve uzun süren kanama meydana gelebilir.
İdrar yolu enfeksiyonları Loğusalık döneminde sık görülür. Anne idrarını yaparken ağrı ve yanma hissedebilir.
Loğusalık döneminde Endometrit denilen rahim içerisinde enfeksiyon oluşması nadirende olsa meydana gelebilir. Bu enfeksiyon kötü kokulu akıntı, halsizlik, ateş gibi rahatsızlıklarla kendini gösterir. Ve genellikle Drlar antibiyotikle tedavi ederler.
Sık olmasa da Loğusalık döneminde görülebilen bir durum da depresyondur. Geçici depresyon da anne sık sık sebepsiz yere ağlar. Bu durum, Loğusalık döneminde hormonal değişikliklere bağlı oluşur ve sıklıkla kendiliğinden düzelir. Loğusalık döneminde anne bu süreçte çevresinden destek görürse, şikayetleri azalır.
Ayrıca gebelik sırasında verilecek eğitimle anne adayının Loğusalık döneminde ortaya çıkabilecek ruhsal sorunları önlenebilir. Normal doğumda dikiş yerinde ağrı olabilir, en geç 1-2 hafta içerisinde geçer. Sezaryen dikiş yerinde ağrı ve uyuşukluk, hissetmeme olabilir. Ağrı 7-10 günde azalır.
LOHUSA BAKIMI
Lohusalık Döneminde anne sakin bir ortamda rahatça dinlenebilmesi sağlanmalı.
Lohusalık Döneminde bebek bakımında yardımcı olunmalı.
Anne Lohusalık Döneminde kaybettiklerinin yerine konması ve emzirebilmesi için dengeli beslenmesi, bol sıvı alması gerekir.
Lohusalık Döneminde anne kabızlığı gidermek için bol lifli gıdalarla beslenmeli.
Lohusalık Döneminde anne Demir ve vitamin bakımından zengin gıdalarla beslenmeli.
Lohusalı kadın yorucu işlerden sakınmalı, düzenli yürüyüşler yapmalı.
Lohusalık Döneminde anne gevşeyen vücut kaslarının ve cildin tekrar eski haline kavuşması için bazı egzersizlere başlamasına yardım edilmeli.
Normal doğumdan 24 saat sonra, sezaryendense 20-30 gün sonra, tabii hekime danışarak egzersizlere başlanabilir.
Lohusalık döneminde duygu değişikliklerine sık sık olabilir, bu dönemde depresyona eğilim görülür. Bu durumda lohusalara anlayışla destek verilmeli.
Lohusalık döneminde depresyon için psikiyatri uzmanından yardım alınmalı.
KEGEL EGZERSiZi
Doğum sonrasında yani lohusalık döneminde kordon sarkmalarını önlemek için dinlenmeye dikkat edilmelidir.Alt taban kaslarını güçlendirmek için kegel egzersizlerini uygulamayı başlamalısınız.Bu egzersiz doğumdan hemen sonra başlanmalıdır.Bu egzersizde aynı idrar tutması gibi alt taban kaslarının kasılmasıdır. Bu egzersiz günde 3 kez 10 defa yapılır.
Kaynak:anneboyutlu.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir