Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Bebeklerin bazıları çok ağlar. Bazen bu ağlamalar bi rahatsızlıktan olabilir bazende dünyaya daptasyonnundan da kaynaklanır. Ağlayan bebeği sakinleştirmenin yolları Şunlardır:

1- Siz sakin olmalısınız.Sizin sakinliğiniz bebeğinizi olumlu yönde etkiler.
2- Bebeğinizin altını kontrol edip pişik olup olmadığını bakın.
3- Bebeğinizin ateşi var mı onu bakın. Çoğunlukla ensesine bakarak anlayabilirsiniz.
4- Bebeğinizi sık sık ama 2 saat arayla emzirin.
5- Bebeğinizin gazı varmı onu bakın. Her emzirmede bebeğinizi gazını çıkartmada yardımcı olun ve masaj yapın. Onun rahatladığını anlayınca uyumasını sağlayın.
6- Bebeğinizle yatın. Bazen küçük bebeğinizin sadece size ihtiyacı vardır. Beraber yatarak, onun tüm ihtiyacını karşılamış olursunuz. Bazen bebeğinizin sadece size ihtiyacı olur. Bunun için bebeğinizle yatarak bebeğinizin tüm ihtiyacını gidermiş olursunuz.
7- Bebeğinize kucağınıza alarak onun dışarı bakmasına sağlayacak pozisyonda tutun
8- Bebeğinizi rahatlamak için Sakinleştirici şarkılar söyleyebilirsiniz.
9- Bebeğinizle dans edin sizinle teması onu rahatlatacaktır.
10- Bebeğinizi sallamak anne karnındaki pozisyonunu hatırlayacağından biraz rahatlamış olur.
11- Bebeğinizi soyup, onun vücudunu kontrol edebilirsiniz. Vücudunda kızarıklık var mı? Acaba bebek bezi bebeğinizin bacağını sıkıştırmış mı?Bebeğinizin kıyafetlerini çıkarıp vücudun da kızarıklık ve saç teli vb var mı bakınız.
12- Bebeğinize ılık suyla banyo yapıp yatıştırabilirsiniz. Banyo suyuna lavanta yağı katabilirsiniz.Lavantanın sakinleştirme etkisi vardır.
13- Bebeğinizi hem rahatlatmak ve anne bebek arasındaki bağı güçlendirmek için bebeğinizin karnınına ve sırtına dokunmanız veya masaj yapmanız yeterlidir.
14- Bebekler bazen emme ihtiyacı olduğunda da huzursuz olurlar bunu engellemek için emziğini verebilirsiniz.
15- Bazen bebekler dış etkenlerden de etkilenirler bunu engellemek için ışıkları kaptıp,televizyonu veya müziğin sesini kısabilirsiniz.
16- Belkide sıkı , sıcak ve yumuşak bir battaniye ile bebeğinizi kundaklanması onun sakinlaşmesine katkı sağlayacaktır.
17- Arabada bir yolculuk bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olabilir. Titreşim ve yatıştırıcı bir ses bebeğinizin rahatlamasını sağlar bunun için arada bir yolculuğa çıkabilirsiniz.
18- Bebeğinizle dışarıya çıkın. Bebek arabası ile dışarıda yürüyüş yapmak, hem sizin hem de bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir.Bebeğinizle birlikte gezintilere çıkmanız hem bebeğinizin rahatlamasını sağlayacak ve hemde sizin rahatlamasını sağlayacaktır.
20-Ağlayan bebeklerde elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesinin sesini duyunca da rahatlar çünkü bu sesler anne karnındaki dolaşımın sesini benzer.

kaynak:Hamile eğitmeni Esra Ertuğrul

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir