Çocuk Aşkı Öldürür mü?

Evlilik ilişkisini güçlendirmek için dünyaya gelen çocuk acaba aşkı öldürümü? Araştırmalar kadın – erkek arasındaki ilişkiyi çocukların etkilediklerini gösteriyor. Aşk uçup gittiğinde çiftler çevre baskısı ve alışkanlıklar yada sorumluluk duyguları nedeniyle acınası ve hissiz bir ilişkiye maruz kalıyorlar.

Araştırmalar 14,5 yıl sürdü. Bu araştırmalar İsrail’deki Bar İlan Üniversitesinde yapıldı. Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak kendilerini ve çevrilerini gözlemleyerek şu bilgileri verdi:
“Genellikle ilk çocukla birlikte evlilikten alınan memnuniyet azalmaya başlıyor.. Çocuklar ergenlik dönemlerinde evlilikten alınan memnuniyet en alt seviyelerde oluyor. Fakat evliliklerinden memnun olmayan bu çiftler ayrılmıyorlar. Özellikle ilk çocuğun okula başlamasıyla evlilik memnuniyetinin çok düşük olduğu durum haricinde bu memnuniyetsizlik ayrılmaya neden olmuyor.
Çocuklu çiftlerin evlilikleri rüya gibi olmuyor. Araştırmalara göre kuvvetli bağları olan çiftlerin evliliklerinde duydukları memnuniyette daha az düşüş oluyor. Çocuklar evliliğe anlam ve neşe katsa.da eşlerin birbirlerine bağlanmalarına vesile olacak akdivite yapmalarına engel oluyorlar.Eşlerin üzerindeki stres ve bazı sorumluluklar yüklüyorlar. Ve anne – babalık stratejileri ve iş bölümü aralarında kavgalara sebep oluyor.

Çocukların verdiği psikoloji,ekonomik sıkıntılar, günlük yapılan işlerle ilişkinin monotonlaşmasıyla eşler arasındaki ilişkinin enerjisini iyice azaltır.Eşler bu durumda cinselliği konuşmak için bile yorgun düşer.Bunun sonucu olarak eşler arasındaki aşkın yoğunluğu bakımsız ve ilgisiz bırakılırsa çocuk büyütme yıllarında giderek azalır. Ama ortak amaçta birleşmeleri çocukların başarılarından gurur duymaları ve çocukların sosyal , akademik ve sportif faaliyetlerine katılmaları onlara yeni arkadaşlıklar kurma ve kendilerine mutlu hissetmeleri için farklı alternatifler sunar.
Araştırmaya göre çocuklar evden ayrıldığında eşlerin birbirleriyle geçireceği vakit olduğu için eşler tekrar aralarında yakınlık duyabilirler.
Ya aşkı nasıl canlı tutabiliriz?
Aşağıdaki bilgileri uygularsak aşkı canlı tutarız ve aşkı artırabiliriz.
-Fedakarlık:Konu veya sorun ne olursa olsun eşinize yardım ederek onun nefes almasını sağlayarak;
-Olumlu düşünme:Eşinizin olumlu özelliklerinin üzerinde durup onu dile getirmeli, düzenli şekilde eşinize sevgi ve takdir duygularını dile getirmelisiniz.
-Bağlanma:Eşinizin hassas ve kırılgan döneminde onda sizin güven hissinizi canlandırın.
-Kendinizi geliştirme: eşinize ve kendinizi yeni ve zorlayıcı aktivitelerle meşgul olarak onunda ufkunu geliştirmek için ona yardımcı olarak ve kendi yaşama sevincini oluşturarak hem aşkınızı canlandırmış olursunuz ve hem de aşkınızın taze kalmasını sağlamış olursunuz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir