Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Saç bakımı yapmak için artık kuaförlere gidip zaman harcamanıza veya pahalı saç bakım kozmetikleri kullanmanıza gerek kalmadan evinizde çok daha keyifli ve hesaplı yolla ve dahada sağlıklı yöntemlerle saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.

Doğal Saç Bakım Uygulamaları
Aşağıda saçınıza doğal parlaklık verecek, kurumasını önleyecek, saç derisine bakım yaparak nemlendirecek bazı basit saç maskelerini bulabilirsiniz. Evde yapımı oldukça kolay olan tarifler saçınıza doğal parlaklık verecek,kurumasını önleyecek,aç derinize bakım yaparak nemlendirecek bazı saç maskelerini aşağıda veriyoruz.
Yumurtayla Saç Bakımı
Yumurta normal vücut sağlığında olduğu gibi saç sağlığımızda da önemli protein kaynağı olduğu için cansız,boyadan ve güneşten yıpranmış kuru saçlar için önerilen maskelerin çoğunda vardır.Eğer vaktiniz yoksa 2 yumurtayı (saçınız kısa ise 1) kullanarak çırpın köpürünce saçınıza masaj yaparak sürün ve kalanını kökten uçlarına kadar sürün ve 20-25 dk bekleyin.Ve unutmayın ki bu maskeyi ıslak ama fazla suyu alınmış saçlara uygulayabilirsiniz.Temizlemek içinse soğuk su veya soğuya yakın suyla ve hafif bir şampuanla temizleyebilirsiniz.Bu maskeyi haftada bir yapabilirsiniz. Bu maske saçı nemlendirir,saç derisini yumuşatır,saça parlaklık verir ve kırıkları azaltır.
Saçınız ve saç deriniz her zaman temiz olmalı
Kepeğin ve koparak dökülmelerin nedeni saçınızda kalan jöle, köpük ve saç bakım ürünlerinin artıkları itoz ve yağ nedeniyle tıkanan saç kökleridir.Ve sonuç olarak saç derinizin temiz olmasına dikkat ediniz.Aksi takdirde kirden dolayı saç dipleri tıkanırsa saç telleri zayıflar, koparak dökülmeler artar ve saçınız donuk gözükür.
Saçı ve saç derisini temizlemek için doğal saç bakımı rutinine ekleyebileceğiniz 2 basit uygulama var.
2-3 litre suya 1 bardak sirke ekleyerek saçınızı bu karışımla durulayabilirsiniz veya kokusundan memnun kalmazsanız bunu tersine de yapabilirsiniz önce sirkeli su karışımıyla ıslatıp daha sonra şampuanlayıp durulayabilirsiniz. sirkeli suyun faydası ise hem saçı derinlemesine teizlemenin yanında saçı hacim ve doğal bir parlaklık verecektir.
Bir diğer alternatif ise karbonatla yapılan saterapisidir.2 litre suya 3 yemek kaşığı ekleyerek bir karışım hazırlamaktır.Saçınızı bu suyla durulamanız gerekir. Karbonat hem saçınızı temizliyor ve hemde pH saçı yıpratan cilt hastalıklarına karşı koruyor.
Çok Sıcak Suyla Yıkanmayın
Saç derisinde üretilen yağın fazlası belki kötü ancak saç derimizin ve saç tellerinin bu yağa ihtiyacı var. Eğer bu yağı tamamen ortadan kaldırırsanız çok çabuk kırılan, kuru ve donuk görünen saçlarınız olur. Çok sıcak suyla yıkanırsanız saç derisinde bulunan bu yağ tamamen ortadan kalkar. Belki 15 günde birçok sıcak suyla yıkanmanın bir zararı olmaz ancak haftada 2-3 kez saçlarınızı sıcak suyla şampuanlıyorsanız bir süre sonra saçlarınız kuruyacaktır. Soğuk suyun sıcak suya göre bir diğer avantajı da saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak canlılık vermesidir. Saç derisindeki kan miktarı arttıkça saç kökünde bulunan hücrelere giden oksijen miktarı da artar. Ne kadar çok oksijen o kadar iyi.
Aşırı sıcak suyla yıkanmayın
Saçı Yumuşatmak İçin Bal
Saçlarınızın çok sert ve kuru olmasından şikayetçiyseniz evde uygulayabileceğiniz bal maskesi tam size göre. 1 yemek kaşığı balı biraz kıvam vermek için 2 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırdıktan sonra saçınıza ve saç derinize sürün. Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Saçlarınız çok kuruysa veya çok kırılıyorsa bu uygulamayı haftada 2 kez yapabilirsiniz. Balla yapabileceğiniz bir diğer saç maskesi de süt, bal maskesidir. 1 yemek kaşığı balı yarım bardak süte ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı saçınıza ve saç derinize masaj yaparak sürdükten sonra 15 dakika bekletin ve şampuanla temizleyin.
Saçınızı Çok Sık Yıkamayın
Çok sık yıkamak saçı ve saç derisini kurutur ve buna bağlı olarak saçlar cansız görünür ve kırıklar artar. Saçınızı haftada 1-2 kez yıkamanız yeterli. Çok yağlanıyorsa her iki yıkama arasında kuru şampuan kullanabilirsiniz.
Badem Yağıyla Saçınızı Nemlendirin
Uçların sık sık kırılması ve bu kırıkları aldırmak saçın istediğiniz sürede uzamasının önündeki en büyük engellerden biri. Bundan korunmak için badem yağı veya zeytinyağıyla bakım yapabilirsiniz. Saçınızın uzunluğuna göre belirleyeceğiniz miktarda badem yağını ocakta ılıyıncaya kadar ısıtın (40 saniye kadar yeterli olacaktır). Çok kısık ateş kullanın ki hem yağ çok ısınmasın hem de yanmasın. Daha sonra ılık yağı saç derisine masaj yaparak sürün ve kalanı kökten uçlara kadar yedirin. Yağı 30 dakika beklettikten sonra şampuanlayabilirsiniz. Sıcak yağ bakımı yapmak için yeterince vaktiniz yoksa eve geldiğinizde sadece saç uçlarına bir miktar badem yağı veya zeytinyağı sürebilirsiniz.
Saçınızı Güneşten Koruyun
Saçımız da cildimiz gibi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumasızdır. Güneş saç tellerini ve saç derisini kurutarak saçı cansızlaştırır ve kurumasına, rengini kaybetmesine neden olur. Güneşin bu olumsuz etkilerini önlemek için yüksek koruma faktörlü saç kremi kullanın veya şapka takın.
Saçınız güneşten yıprandıysa şu bakım maskesini uygulayabilirsiniz. 2 yemek kaşığı balı 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yumurtanın akıyla iyice karıştırıp saçınıza sürün. 20 dakika bekletip hafif bir şampuanla yıkayın ve iyice durulayın.
Saçınızı Doğal Kurutun
Saç kurutma makinesi, saç maşası gibi aletler sık kullanıldıklarında saçı kurutur, koparak dökülmeleri artırır ve uçların daha sık kırılmasına neden olur. Yıkandıktan sonra evde oturacaksanız saçlarınızı havluyla çok fazla hırpalamadan olabildiğince kurutun ve doğal kurumaya bırakın. Saçınızı ıslakken kesinlikle fırçalamayın. Saç kurutma makinesi kullanacaksanız en azından en soğuk ayarında kullanmaya çalışın. Bunlara ek olarak kırıkları 5-6 haftada bir kesin.
Saç Bakımı ve Beslenme
Cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da temel kural içten dışarı doğru sağlıklı saçlardır. Yani dışarıdan ne kadar bakım yaparsanız yapın, saçlarınıza ne kadar özen gösterirseniz gösterin düzgün beslenmiyorsanız ilerleyen yaşlarda saçınız mutlaka sağlıksız görünecektir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri tam olarak alarak, fast-food ve konserve gıdaları daha az tüketerek, yeteri kadar su içerek saçınıza en büyük iyiliği yapabilirsiniz. Saç için vitaminler, saç uzatan besinler ve saç için beslenme yazılarında bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir