Erken Menopozu Önlemenin Yolları

Erken menopoz nedir?

Kadınların erken dönemde tamamen adetten kesilmesidir.Türkiye de menopoz yaşı ortalama olarak 47 olduğunu düşünürsek erken menopozun bundan önce olmasıdır.Günümüzde 15 yaşında menopoza giren gençlerimiz tabiri caizse kız çocuklarımız bulunuyor.Uzmanlara göre bunun nedeni yanlış beslenme ve çocukların doğdukları zamandan itibaren sağlıksız ortamlarda yetişmeleri buna ortam hazırlıyor.
Biliyoruz ki günümüzde artık kadınlarımız geç evleniyor.Bunun sebebi okullarının bitirmeleri,kariyer planlamaları yapmaları ve eş adayını tanımasına yönelik bir flört döneminin olmasıdır.İleri kültürlerde evlenme yaşı 35 geçmiş durumda. Erken menopoz çocuk sahibi olamamayı ,rahim ağzı kanserini ve kemik erimesine yol açar

Erken Menopozu Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler Neler?
Egzersiz yapmanın önemi ve etkisi menopozda da var. Olabildiğince çok egzersiz yapılmalıdır. En azından asansör yerine merdiven kullanın ,otobüsten bir durak erken inin ,eğer arabanız varsa biraz uzağa park edin; kısaca daha azla hareket etmeye çalışın.
Erken menopozda kilo kontrolü çok önemlidir. Bu demektir ki ; ne çok zayıf olun ne de şişman olun. Kilonuz, yaşınız ve boyunuzla orantılı olmalıdır.
Kimyasallardan uzak durmayı çalışın. Temizlik için kimyasalları kullanıyoruz aslında bu bir temizlik değildir evi kimyasalları doldurmak ve kimyasallarla kendimizi beslemek demektir.Temizliği yaparken onlardan tamamen kurtulamayız örneğin bulaşıklarımızı yıkadığımızda halen kaygan şeklindeyse tamamen kimyasaldan kurtulmadığımızı gösterir.
Erken menopozdan korunmak için stresten uzak durulmalıdır. Her ne kadar günümüz şartlarında zor olsa da kendi sağlığınız için dikkat etmelisiniz.
Sigara kullanımı size erken menopoza dahada yaklaştırır. Ayrıca pasif içicilikten de uzak durulmalıdır.En çokta brokoli tüketin. Brokolinin kadın sağlığı açısından araştırılma yapılmış ve sonuçlar olumlu çıkmıştır.Brokolini yanında çilek ,biber,havuç ,ceviz,fındık …sizin için çok yararlı besinler tüketin.Ve ayrıca Güneş ışığının da çok önemli bir D vitamin kaynağı olduğunu unutmayın . Sabah 10 akşam 16 arası güneşten faydalanabilirsiniz.

kaynak:maviboncuğum.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir