Prostat Nedir? Prostat Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Prostat; hastalık değildir,erkeklerin üreme organlarının bir parçasıdır, cevize benzeyen küçük bir salgı bezidir.Kalın bağırsağın (rektum)önünde,idrar torbasının önündedir.

Prostatın görevi meniyi oluşturan sıvının %20 lik kısmını karşılamak ve spermi dışarıya atılmasında etkili olmaktır.
Prostat hastalıkları prostat büyümesi ve prostatit olmak üzere ikiye ayrılır.Genel de bilinen prostat hastalığı iyi huylu prostat büyümesidir. Prostat kanseri ise kötü huylu prostat büyümesidir.
İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?
İyi huylu prostat büyümesi, prostat bezinin büyüyerek idrar yolunu sıkıştırıp daraltmasıdır. Prostatın hayati risk taşımaz fakat hastanın yaşam kalitesini düşürür. İyi Huylu Prostat Büyümesi idrar kesesinin tam boşaltılamamasına ve tedavi edilmediğinde; idrarın böbreklere kaçmasına böylece işlevsel bozukluğa neden olur.
Prostat Belirtileri
Büyüme oranı doğrultusunda kişiden kişiye belirtileri değişiklik gösterebilir. Bazı kişiler prostat büyümesi başladığı halde belirtilerini hissetmeyebilirler. Ancak ileri safhalarda belirtilerin şiddeti artar ve kişinin hayat kalitesi ciddi anlamda düşürür. Prostat büyümesinin en sık görülen belirtileri şu şekilde özetlenebilir;
İdrar yapmada zorluk.
İdrarın kesik kesik yapılması
Sık idrara çıkma gereksinimi
Gece uykularının idrar yapma ihtiyacı sebebiyle sık sık bölünmesi
Ani idrar yapma ihtiyacı sıkışma
İdrarın tam boşaltılmamış hissedilmesi
İdrar yapmak için zorlanma
İdrarında kan olması
İdrarın yapılmasından sonra damlamalar
İdrarını yaparken yanma hissi
Prostat Nedenleri
İyi huylu prostat büyümesinin sebebi tam bilinmemekle beraber genellikle 40 yaşından büyük erkeklerdeve yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülmektedir.Genetik faktörlerde tetikleyebilir.
Prostat Tedavisi
Prostatın büyüme oranı, prostat büyümesinden kaynaklı hastanın diğer organlarının etkilenip etkilenmemesi ve hastanın şikayetlerinin yoğunluğuna göre tedavi şekilleri değişmektedir. Prostat tedavileri cerrahi olmayan ve cerrahi tedaviler olmak üzere ikiye ayrılabilir.
Prostatın büyüme oranı ,prostatın büyümesinden kaynaklı diğer organları etkileyip etkilemediğine göre ve hastanın şikayet oranına göre prostat tedavi şekilleri değişir. Prostat tedavisinde cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak ikiye ayrılır.
Cerrahi Olmayan Tedaviler
Belirtilerinde hasta rahatsız değilse, fakat prostatta büyüme varsa; hasta doktorların takibinde olur. Ve bu durumda doktorlar hastaya uygulaması gereken durumları bildirirler.
Hasta yatmadan en az iki saat önce sıvı alımına durdurmalıdır.Alkol ve kafein tüketimini kesmeye çalışmalı ve düzenli egzersiz yapmalıdır.
İlaç Tedavisi
Hasta doktorların tavsiyelerine rağmen prostatla ilgili şikayetleri artıyorsa ve prostatında büyüme varsa ilaç tedavisi başlanabilir.Bu tedavinin yanında yaşam biçim değişikliği de yapılır.
Cerrahi Tedaviler
İyi huylu prostat büyümesi olan hastaların cerrahi tedavilerin en başında Transüretal Prostat Rezeksiyonu (TURP) yöntemi yer alır.TUR-P’ta kapalı yöntemle yapılırken ameliyat sırasında hasta genel yada epidural anestezi etkisinde olur.Bu yöntemde elektrik akımı yardımıyla prostat bezinin dokuları kesilir. Ve prostat parçaları vakumlanarak çıkarılır.
Transüretral Prostat İnsizyonu (TUIP): Bu yöntem prostatın çok büyük olmasa da idrar tıkanıklığının çok sorun olduğu hastalarda yapılır .Bu cerrahi müdehale kapalı prostat ameliyatlarının diğer bir çeşididir.Ve bu operasyonda TUIP ‘te sadece idrar kanalı genişletilir.
Transüretral Prostat Buharlaştırma (YUVP): Bu yöntemde Transüretal Prostat Rezeksiyonu’nda olduğu gibi prostat dokusunda kesi yapılmaz; fazla doku elektrik enerjisiyle buharlaştırılır.
Lazer Ameliyatları: İki çeşittir.Bunlar:

Holmium Lazerle Prostat Ameliyatları (HoLAP ve HoLEP): Bu yöntemle prostatın bir kısmı kesilir veya buharlaştırılır. Ayrıca bu yöntem çok büyümüş olan prostat dokuları tedavisinde kullanılır iyileşme süresi çok kısadır.
Greenlight; Fotoselektif Prostat Buharlaştırılması (PVP): Prostat dokusunu ve bölgedeki kan damarlarını buharlaştırır. Genel anestezi ya da epidural anestezi altında yapılan operasyon, . Ameliyat sonrasında kanama neredeyse hiç görülmez, hastanede kalma süresi de çok azdır.
Bu operasyon genel anestezi veya epudural yöntemle yapılırlken üretradan sistoskop denilen özel bir alet ile girilerek yapılır.Ameliyat sonrasında kanama neredeyse hiç olmaz ve hastanede kalma süresi çok kısadır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nasıl Önlenir?
İyi huylu prostat büyümesinin sebebi bilinmese de uzmanların hastaların beslenmeleriyle ilgili bazı önerileri olur.
Çok yağlı gıdalardan uzak durmak,alkol alışkanlığımızı sonlandırmak ve protein ağırlıklı beslenmek prostatın büyümesini engeller.Fakat protein alırken de dikkatli olunmalıdır ;kırmızı et kontrollü tüketilmelidir.Yumurta, süt, soya, balık, tavuk ve peynir gibi gıdalar prostatın önlenmesinde oldukça önemlidir.

yazar:Op. Dr. Cabbar Sarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir