Ruh Sağlığımızı Korumanın Yolları

Siz, bedeniniz, zihniniz ve ruhunuzla bir bütünsünüz, bunu unutmayın. Ruh sağlığını bedenden ayrı bir şekilde değerlendirmek eksik olur. Çünkü bedendeki bir hastalık ruhsal bir soruna da sebep olabilir. Ruh ve beden sağlığınızı korumanız için temelde yapmanız gerekenler şunlardır:

1. Nefes alın.Doğru ve düzenli olarak yapılan nefes egzersizleri kaygı ve stres düzeyinizi belirgin bir şekilde düşürür.Ruumuzun sağlığına iyi gelir.
2. Su için.Günde en az 2 litre su içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir, yorgunluğu giderir ve daha enerjik hissetmenizi sağlar ruh sağlığımıza bu yönde bi etki yapar.. İçtiğiniz suyun ph değerinin 6.5 – 9.5 arasında olmasına dikkat edin.
3. Yediklerinize dikkat edin.İşlenmiş ve raf ömrü uzun gıdalardan, sağlıksız yiyeceklerden uzak durun.Böyle gıdalar hem ruh sağlığımıza hemde beden sağlığımıza önemli ölçüde olumsuz etki yapar.
4. Yürüyün.Haftada 3-4 gün en az 30 dakika açık havada yürüyün. Hava sıcak/soğuk, yürüyecek yer yok gibi bahaneleri bırakın, uygun kıyafetler giyin ve çıkın. Soğuk havada yürümek strese birebirdir.
5. Bir amacınız olsun.Sabah yataktan kalkmaya değecek bir amaç edinin. Amacınız ulaşılabilir olsun ki onu gerçekleştiremezseniz kendinize kızıp suçluluk duygusuna kapılmayın.
6. Beklentilerinizi gözden geçirin.Yüksek beklentiler mutsuz eder. Becerebiliyorsanız kimseden bir şey beklemeyin 7. Daha az şikayet edin.Kimse sürekli şikayet eden birini yakınında istemez. Size en yakın kişi sizsiniz, kendinize bunu yapmayın.
8. Duygu ve düşüncelerinizin farkında olun.Kırgınlık, suçluluk ve öfke duyguları hem bedene hem de zihne zararlıdır, sizi hasta eder.
9. Hiçbir şeyi abartmayın.
10. Başınıza her an; hastalık, kaza, kayıp, savaş… kısaca bir kötülük geleceği korkusuyla “şimdi” den uzaklaşmayın.
Hatta bunların olabileceği gerçeğini kabul edin. Elinizden geleni yapın, gelmeyen için teslim olun. Endişeleri değil, güzel düşünceleri besleyin.
Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi veya bireysel destek almak isterseniz bana psikologofisi.com sitesinden ulaşabilir ve online terapi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir