Ruh Sağlığımızı Korumanın Yolları

Siz, ruhunuzla bir bütünsünüz bunu asla unutmayın. Ruh sağlığını bedenden ayrı değerlendirilemez. Çünkü ruhumuzdaki bir rahatsızlık bedenimize ;bedenimizdeki bir rahatsızlıkta ruhumuza etki eder. Ruh sağlığımıza ve ve beden sağlığımıza dikkat etmek için şunlara dikkat etmemiz için şunları önemsemeniz gerekir:

1. Doğru ve düzenli nefes egzersizleri yapılırsa kaygı ve stresi azaltır.Bu da bizim ruhumuzun sağlığına iyi gelir.
2. Günde en az 2 litre su içilirse eğer bağışıklık sistemimizi güçlendiririz,yorgunluğumuzu azaltırızve daha çok enerjik olmamızı sağlar ve böylece de ruh sağlığımızı olumlu yönde etkilemiş oluruz.İçtiğimiz suyun ph değerini dikkat edelim .En düşük ph değeri 6,5 ve en yüksekte 9,5 olmalıdır.
3. Yiyeceklerinizi dikkat etmelisiniz ;çünkü işlenmiş raf, ömrü uzun gıdalar sağlıksız yiyecekler ruh ve beden sağlığımızı önemli ölçüde olumsuz etki eder.
4. Vakit buldukça en az 30 dk yürümelisiniz. Özellikle soğuk havada yürümek strese iyi gelmektedir.
5. Bir amacınız olsun.Sabah yataktan kalkmaya değecek bir amaç edinin. Amacınız ulaşılabilir olsun ki onu gerçekleştiremezseniz kendinize kızıp suçluluk duygusuna kapılmayın.Bir amacınız olmalı. Ve bu amaç erişebilirli olmalı. Çünkü bu amacı gerçekleştiremediğiniz de kendinize suçluluk duygusunu kapılmamanız gerekir.
6. Daha az şikayetçi olun. Çünkü çok şikayet eden kişilerden kimse yakınında istemez.Siz kendinize daha yakınsınız ve bunu kendinize yapmayın.
7. Duygu ve düşünelerinizin arkında olun. Çünkü kötü duygu ve düşüneler bedeninize ve zihninize zararları vardır ve hatta sizi hasta edebilir.
9. Abartılardan uzak durun.
10.Başınıza her an kötü bir şey geleceğine düşünerek bu günden uzaklaşmayın.
Hatta bunların olabileceği gerçeğini kendinize kabul ettirin. Her zaman güzel düşünün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir