Sağlıklı Olmanın 5 Temel Yolu

Sağlıklı ve uzun bir ömür herkesin en büyük beklentisi. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı, sağlıklı yaşam için yapılması gerekenleri sıralıyor.

1-Dengeli beslenin
Güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak sağlıklı yaşam için ve dengeli beslenme için olmazsa olmazlardan biridir. Dengeli beslenirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey mevsim sebze ve meyvelerini tüketmektir. Mevsiminde yetiştirilen meyve ve sebzeler daha sağlıklı olur, özel ortam ve destek gerektirmez. Günde 3 ana öğün, 3 de ara öğün yapmak gerekir. Bol su içilmeli, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein oranı yiyecekler tercih edilerek dengeli beslenilmeli.
2-Düzenli uyuyun
Uyuyarak bağışıklık sisteminizin dinlenmesine müsaade etmeliyiz. Bağışıklık ve deliksiz bir uyku çekmek birbirine bağımlı iki şey olduğu için kronik uykusuzluk, kronik uykusuzluk bağışıklığınızın zarar görmesine neden olur ve vücudunuzun hastalıklarla savaşmasını engeller.
3-Spor yapın
Vücudun spora en hazır olduğu vakit akşamdır. Ancak her zaman spor yapılabilir. Bacak, karın, kol, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak aktiviteler oldukça önemlidir. Haftada 3 kez spor yapabiliyorsanız en az 20 dakika, daha az zaman ayırıyorsanız en az 45 dakika olmalıdır.
4-Beyninizi aktif tutun
Bulmacalar, zeka oyunları, zeka soruları ve hafıza teknikleri beyni aktif tutar. Ama yorulduğunuzda beyninizi zorlamayın. Her gün okuyacağınız 20 sayfalık bir kitap, yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar (Özellikle zerdeçal, safran, tarçın) beynin aktif kalmasına yardımcı olur.
5-Temiz kalın
Vücudunuzun temiz kalmasına özen gösterin. Haftada en az 2 kez ya da 3 günde bir kez banyo yapın. Tuvalet temizliğine özen gösterin ve ellerinizi sık sık sabunla yıkayın.

Kaynak:birgün.net

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir