Sağlıklı Olmanın 5 Temel Yolu

Sağlıklı ve uzun bir ömür herkesin hayalidir İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı, sağlıklı yaşam için yapılması gerekenlerişöyle anlatıyor.

1-Dengeli beslenme:Güne güzel ve sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın.Kahvaltı,sağlıklı yaşam için ve dengeli beslenme için çok gereklidir.Dengeli beslenmede önemli olan mevsim sebze ve meyveleridir.Dengeli beslenmede 3 ana ve 3 ara öğün yapmanız gerekir.Bol bol su içmelisiniz günde en az 2 litre su tüketmelisiniz ve ayrıca yağ oranı düşük protein oranı yüksek yiyecekler tüketmelisiniz.
2-Düzenli uyuyunUyumak sizin bağışıklık sisteminizin dinlenmesini sağlar.Uyku ve bağışıklık sistemi birbirine çok bağlıdır.Uykusuzluk bağışıklık sistemini çok zarar verir
3-Spor yapınEgzersizler yapın .Bacak, karın, kol, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak aktiviteler oldukça önemlidir.
4-Beyninizi aktif tutunKitap okumak, bulmacalar,hafıza soruları beyni aktif tutar.Fakat beyninizi fazla zorlamayın.Yemeklerde kullanılan baharatlar özellikle zerdeçal,safran,ve tarçın beynin aktif kalmasını sağlar.
5-Temiz kalınVücudunuzun temiz kalmasına özen gösterin. Haftada en az 2 kez ya da 3 günde bir kez banyo yapın. Tuvalet temizliğine özen gösterin ve ellerinizi sık sık sabunla yıkayın.
Kendinizi her zaman temiz tutun. günlük temizliğinizi aksatmayın

Kaynak:birgün.net

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir