Fırın Nasıl Temizlenir?

Hepimizin evinde bulunan,kadınların eli ayağı ve mutfağın en önemli parçalarından biridir fırın. Önemli günler için hazırlanan en güzel yemekler fırında pişer. Mutfaktaki hünerlerimizi fırın sayesinde sergileriz.Mutfağımızda bu kadar önemli bir yeri olan fırının temizlenmesi de gıda ve hijyen açısından çok önemlidir.  Size fırın temizliğinde kullanabileceğiniz pratik yöntemlerden bazılarını aktaracağız.
Temizliğe başlarken tepsileri mutlaka çıkarıp,tepsileri ayrı bir yerde yıkamalısınız.Ilık suda yıkamak işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra temizliğe devam ederken tepsileri kurumaya bırakabilirsiniz.
Kendi hazırlayacağınız karışım için ihtiyacınız olan şeyler:Ilık su
Bir miktar sirke
Bir miktar karbonat
Spreyli şişe
Sirkenin ve karbonatın miktarını fırındaki lekelerin yoğunluğuna göre arttırabilirsiniz. Daha sonra bu karışımı  fırındaki lekelere ve kirlere yoğunlaşarak püskürtün.
Fırında fazlaca birikmiş yağ ve yemek artıkları varsa, karışımla yumuşayanları bir spatula yardımıyla kazıyıp tekrar karışımı kullanın.
Hazırladığınız karışımı bir saat kadar beklettikten sonra ılık su ve Mikrofiber Mutfak Bezi gibi iz bırakmayan bir bezle temizlemelisiniz.
Sonra karışımı tekrar fırının içine sıkıp bir saat kadar beklettikten sonra aynı işlemi tekrarlamalısınız.
Son aşama olarak fırınınızı Temizlik Süngerleri gibi cinsine uygun ve zarar vermeyen bir süngerle silip temiz suyla durulamalısınız.

Ve son olarak da fırınınızı ıslak bir temizlik beziyle iyice durulayıp kurumaya bırakın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir