Evde Doğal Yolla Leke Çıkarıcı Yapımı

Evimizde ki halılar,koltuklar perdeler,kıyafetlerimiz her zaman kirlenir ve hepimiz piyasadan içinde bin bir türlü kimyasal bulunan deterjanlardan kullanırız.
Şimdi piyasadan almadan kendiniz evinizde yapabileceğiniz doğal leke çıkarıcı üzerinde konuşacağız.

kabartma tozu ile leke çıkarıcı yapmak
Karbonat evde her zaman bulundurabileceğiniz bir malzemedir.Kıyafet ve kumaşlardan leke çıkarmak için size evde bir çok temizlik işinde yardımcı olacaktır.
Ter veya kusma lekeleri:Giysileriniz ter ve kusma ile kirlendiyse,yapmanız gerken yarım bardak su ile bir yemek kaşığı karbonatı karıştırmak ve lekeye uygulamak. 15 dakika bekletin, ve ılık su ile durulayın. İlk denemede leke çıkmazsa, aynı işlemi tekrarlayın ve sonra giysiyi her zamanki gibi yıkayın.Yağ lekeleri: Kumaşın liflerine işlediğinden dolayı yağ lekeleri oldukça zordur. Yağı çıkarmanın en etkili yollarından biri yağı emdiğinden dolayı karbonattır. Temizlemek için yağlı bölgeye biraz karbonat serpin, yavaşça yedirin ve sonra durulayın.

Sirke ile lekeleri çıkarmak
Sirke leke çıkarıcı olarak kullanılabilecek sağlıklı bir maddedir.Halı,giyisi,mobilya,döşeme vb evin hemen hemn her köşesinde güvenle kullanabiliriz.

Genel lekeler: Yarım bardak sirke, çeyrek bardak ılık su ve çeyrek bardak karbonatı karıştırın. Bu karışımı doğrudan lekeye uygulayın ve durulamadan önce 15 dakika bekletin.

Küf lekeleri: Küf lekelerini çıkarmak için en etkili malzemelerden biri sirkedir. Kullanım:eşit miktarda sirke ve tuzu karıştırın ve lekeye uygulayıp biraz beklettikten sonra durulayın.
Limon ve tuz ile leke çıkarıcı
Limon suyu etkili ve doğal bir leke çıkarıcıdır,tuz ile karıştırılarak kahve, çay veya mürekkepten oluşan inatçı lekeleri çıkarmak için güvenle kullanılabilir.

Koyu lekeler: Çeyrek bardak limon suyu, bir yemek kaşığı tuz, ve yarım bardak ılık suyu bir karıştırın. Bu leke çıkarıcı lekeye uygulayın ve ılık su ile durulamadan önce 10 dakika bekletin. Böylece lekelerinize uygulayın ve lekeleriniz çıkacaktır.

Yumurta sarısı ile leke çıkarıcı
Yumurta sarısı özellikle kahve lekeleri içindir.
Kahve lekeleri: Bir yumurta sarısını yarım bardak ılık su ile karıştırın ve doğrudan kahve lekesine uygulayın. 20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

kaynak:sağlığabiradım.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir