Evde Organik Bulaşık Deterjanı Yapımı

Evimizde hijyenik sebepler kullandığımız temizlik maddelerinin içinde bulunan diğer bileşenlerin bizim ve ailemiz için ne gibi tehlikelere sebep olacağının farkında değiliz.Küresel dünya pazarı ve reklamcılığın etkisiyle rtık iyice hayatımızda yer etmiş durumdalar.
Peki bu konuda ne yapabiliriz?
Ç A R E B O R A K S !!!
Boraks: ‘Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen doğal bir mineraldir. Antiseptik, antifungal, antibiyotik özellikleriyle güçlü ve doğal bir dezenfektandır. Mantar oluşumunu önlediğinden koku giderici olarak kullanılabilir, yine bu özelliğiyle küflenmeyi de önler. Doğal ev temizliğinde sıklıkla kullanılan bir maddedir. Beyazlatır, suyun kirecini azaltarak yumuşamasını sağlar.’
Elbette boraks tek başına bir bulaşık deterjanı üretmek için yeterli değildir.Boraks minerali, tek başına da kullanılabilir. Ama daha iyi sonuç almak için bazı doğal maddeler ile birlikte kullanmalıyız. Bunlardan en önemlileri, karbonat, limon tuzu ve kaya tuzudur.
Tabi ki, boraks maddesinin de sağlığa zararları konusunda endişe duyarak açıklamalar yapan uzmanlar mevcut. Fakat ne olursa olsun, kimyasal deterjanlara göre daha az olumsuz etki yaptığı tartışma götürmez bir gerçeklik.

limon-tuz
-1 su bardağı boraks
-1 su bardağı çamaşır sodası
-10 damla portakal yağı
-5 damla limon yağı
-5 damla biberiye yağı
-2 damla kekik yağı
Karışımı 1 litre suya yarım çay bardağı ölçüyle karıştırın ve bulaşıklarınızı yıkayın. Suyunuz, kimyasal deterjanlarda olduğu gibi köpürmeyecektir. Unutmayın, bu durum bulaşıklarınızın daha iyi temizlenmediğine değil, kullandığınız ürünün nasıl doğal olduğuna işaret eder.
Bulaşıklarınızı durulamak için ise doğal sirkeli bir sudan faydalanabilirsiniz.
Sıvı bulaşık deterjanı elde etmek için arap sabunu ya da zeytinyağı sabunu kullanmalısınız.

-1 bardak kaynar su
-1 bardak zeytinyağlı sabun tozu
-1 yemek kaşığı boraks
-1 yemek kaşığı karbonat
Tüm malzemeler tencere içinde karıştırılarak kaynatılır. Kaynama gerçekleştikten sonra elde edilen jel ürünün, cam bir kapta muhafaza edilmesi gerekir. Durulama suyu olarak yine elma sirkesi tercih edilebilir.
Bulaşık makinesi için de organik deterjan yapabilirsiniz.Boraks mineralinin tabak ve bardaklarda beyaz tortular bırakıyor olması ve sağlık açısından zararının tartışmalar yaratmış olması bazıları için endişe sebebi olabilir. Bunun çözümü, organik bulaşık deterjanı yaparken boraks kullanmamak! Evet bu kadar basit, çünkü boraks kullanmadan da deterjan elde edebilirsiniz. Şöyle ki;
-1/4 bardak deniz tuzu
-20-30 damla mandalina, portakal ya da limon yağı(Esans vermesi amacıyla kullanılır. İsteğe göre koymayabilirsiniz.
-1 bardak karbonat
-2 yemek kaşığı limon tozu(robot ile parçalamanız gerekir.)
-1 bardak hardal tozu
İlk önce tuz ve esans yağını birbirine yedirerek işe başlamalısınız. Sonrasında ise diğer malzemeler sırasıyla eklenir. Deterjanınızı sakladığınız kap nem alan bir kapsa deterjan sertleşebilir. Eğer böyle bir sıkıntıyla karşılaşırsanız, hazırladığınız karışımı yeniden rondodan geçirerek toz haline getirebilirsiniz.

kaynak:yemek.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir