Yatak Odasındaki Sağlık

Enerjik olabilmek için ve iyi dinlenmiş olmak geceleri iyi uyumamızdan geçiyor. Bu yüzden stresten uzak durmalıyız, yediklerimizi dikkat edip spor yapmalıyız. Yani iyi dinlanabilmek içinde yatak odanız önemlidir.Burada size yatak odanızı hem dinlenmenize hem de ilişkilerinize iyi gelecek şekilde nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.
Yatak odanızdaki havanın temiz olmasını sağlamanın en pratik yöntemi yatak odanıza bitki yerleştirmektir. Bitki seçerken dikkat etmelisiniz çünkü bazı bitkiler oksijeni tüketebilir.Bizim önerimiz Paşakılıcı bitkisidir;çünkü bu bitki karbondioksidi oksijeni dönüştürür. Bu bitkiden iki tane koyarak hem yatak odanızın havasını değiştirirsiniz hemde yatak odanızın görünümünü değiştirmiş olursunuz.Bu renk duyguların dengelenmesine yardımcı olurYatak odanız dinlendiğiniz ve çoğu zaman eşinizle paylaştığınız bir alandır. Sakinlik ve dinginlik yayması gereken bu ortam mobilya veya diğer şeylerle aşırı doldurulmamalıdır. Yatak odanızda mutlaka ihtiyaç duyduğunuz şeylerin yanı sıra bir iki dekoratif obje bulunabilir ancak açık alan bırakmayı unutmamalısınız. Ve en önemlisi, sağlıklı bir yatak odası için, odanızı toplu tutmalısınız.

Aydınlatma
İdeal olark bir yatak odasında doğal aydınlatma olmalıdır ancak bazen bu mümkün olmayabilir veya oda çok karanlık olabilir. Bu durumda, Himalaya tuz lambası gibi ortamı yumuşatacak lambalar kullanabilirsiniz. Bu lambalar hem elektromanyetik radyasyonu nötürlemeye yarar hem de sakinleştirici, yumuşak bir turuncu ışıkları vardır.

Havalandırılmış bir oda
Hem ev tozu akarlarının oluşmasını önlemek hem de daha dinlendirici bir ortam olması niçin yatak odanızı her gün havalandırmanızı öneriyoruz. Eğer mümkünse, özellikle de ev tozu akarı olabilecek yerlerin direkt güneş ışığı almasını sağlayın. Bu yerler genelde çarşaflar, yorganlar, perdeler, yatağın kendisi, minderler ve halılar gibi nemli ve sıcak yerlerdir.
Eğer çok gürültülü veya aşırı aydınlatılmış bir bölgede yaşamıyorsanız, havanın sıcak olduğu zamanlarda geceleri camınızı açık bırakabilirsiniz. Camınızı açmadan önce sinek teli takabilir veya perdenizi açık bırakarak hava akımının devam etmesini sağlayabilirsiniz.
Yatak odanız nasıl kokuyor?
Yatak odanızın nasıl koktuğuna özen göstermelisiniz. Eğer yatak odanız temizse, belirgin bir koku olmamalıdır. Eğer odanızda nem kokusu veya dışardan gelen başka kokular varsa, bu duruma müdahale etmelisiniz. Bunun için tütsü, Ermeni Kağıdı (tütsü kağıdı), aromatik yağ yakıcılar veya oda kokuları kullanabilirsiniz. Bizim önerdiğimiz kokular ise:
Limon: odayı dezenfekte edip arındırmak için
Nane: canlandırıcı
Zencefil: yumuşatır/ısıtır
Tarçın: tahrik edici/uyarıcı
Lavanta: dinlendirici
Gül: yumuşak ve romantik bir ortam yaratır
Okaliptüs: odayı arındırır ve solunum sorunlarına iyi gelir
Narenciye (portakal, limon, mandalina…): depresyonla savaşır ve ruh halini iyileştirir
Aynalara dikkat edin
Feng-shui’ye göre, yatak odanızda ayna bulundurmak iyi bir şey değildir çünkü aynalar iyi dinlenmenizi sağlayan enerjileri bozarlar. İsterseniz geceleri yatmadan aynanızın üstünü örtebilirsiniz. Hatta eğer uyku problemleriniz varsa, iyi gelip gelmeyeceğini görmek için bir kaç gece aynanızı kapatmayı deneyebiliriniz. Aynaları sizin için en faydalı olacakları yerlere yerleştirmelisiniz.Kuzeye bakan yatak
İyi dinlenmek ve kendinizi dengelemek için önemli olan şeylerden birisi de yatağınızın Kuzeye bakmasıdır. Eğer bu sizin için mümkün değilse, yatağınızı Güney dışında bir yöne bakacak şekilde yerşleştirmeye çalışın çünkü Güneye bakan yatak çok kötü bir seçenektir.

kaynak:sagligabiradim.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir