Bebekler de Pişik Ve Çözümleri

Bebeklerdeki genellikle yaz aylarında artar ve bebeklerimize çok rahatsız eder.Avrupa Pediatrik Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ümit Ukşal bebeklerdeki pişiklerin kalçalarına kadar yayılabilir ve de sulantılı yaralar şeklinde görülebileceğini söylüyor.
Pişik sebepleri:Cildi hasas olan bebeklerde ve ek gıdaya başlayan bebeklerde pişik daha sık görülür.Ek gıdaya başlayan bebeklerde pişik olmasının sebebi anne sütünün yanında diğer besinlerin alınmasıyla dışkıda bazı asit yapıcı enzimlerin oluşmasıdır. Bazı kremler, bezin sık değiştirilmemesi mantar ve pişiğe sebep olur.
Pişiğe önlemek için:
1-Bebeğinizin bezini sık sık değiştirmelisiniz ve bebeğin cildinin hava almasını sağlamalısınız.
2-Bebeğnizin altını temizledikten sonra ılık suyla temilemeniz daha sağlıklı olur ve yumuşak bir bezle kurulayın.
3-Bebeklerin pişiklerinde pudra yerine çinko oksitli kremler kullanmanız daha sağlıklı olur.Kremler ve pişik: Bebeklerde uzun yıllardır pişik önleyici krem olarak tüm dünyada çinko oksit kremler kullanılır.Çinko oksit kremler alerjik , yakıcı değildir ve toksit etkisi olmayan güvenli ve onarıcı bir etkiyi sahiptir.Diğer kortizon içeren ve mantar kremlerini doktor önermedikçe kullanmayınız.Ve ayrıca kız bebeklerinin cinsel organlarının iç bölümlerini mümkün olduğunca doktorlar önermedikçe sürmeyiniz.
Bebeklerde Pişikler ve Mantarlar:
Özellikle antibiyotik ve kortizon içeren kremler kullanılan bebeklerde daha sık mantar enfeksiyonları görülür.Sıcak ve nem olduğu zaman mantar enfeksiyonunun olma olasılığı artar.Bebeklerin pişiğinde mantar enfeksiyonu olduğu zaman parlak kırmızı renkli ve pişiğin çevresinde küçük kırmızı şeklinde döküntüleri olur ve pişik çevreye doğru genişler.

Bebek pişiklerinde gereksiz yere mantar ilaçları kullanmamamlıyız . bu ilaçların yan etkilerinin olabileceğini kesinlikle unutmamalıyız. şayet doktor önerirse kullanmalıyız.

kaynak:prima.com .tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir