Göğüs Ucu Yaraları Nedenleri ve Tedavileri

Meme ucundaki çatlakların en sık görülen nedenlerinden biri tutma şeklinin doğru olmamasından kaynaklanan emme pozisyonudur. Lahusa olan anneler genellikle yanlış emzirme tekniklerini kullandıkları için meme ucu çatlakları ve yarıkları oluşmaktadır. Bebek annesini emerken memenin kahverengi kısmının tamamını kavrayıp hepsini ağzını alırsa annenin memesi zedelenmediğinden çatlak oluşmaz. Eğer böyle yapılmazsa çatlak ve yarıklar gelişir büyür ve daha çok ağrı ve acıya sebep olur.Emzirme döneminde memenin ıslanma ve kurumasıyla ve bebeğin emmeyle yarattığı sürekli nem ve sıcaklıkla meme uçlarının kurumasıdır.Eğer bu durum düzeltilmezse ekzamaya neden olabilir.
Kesinlikle meme ucu yaralarına karbonatlı su sürmeyiniz. Karbonat cildinizi soyar daha çok canınızın yanmasını sebep olur ve yarayı derinleştirir.Yinede size fayda sağlayacağınızı düşünüyorsanız cildinizin bi yerinde yada yaralı yerinde deneyerek soyulduğunu göreceksiniz. Meme temizliğiniz için sadece su kullanmanız yeterlidir.Meme ucu çatlakları için iki önemli doğal yol:
1-Ayva çekirdeklerini bir gece önceden suyun içine bırakın ,ertesi gün jelleşen kısmını meme ucunuzu sürün. Ayrıca ayva çekirdeklerinin jelli kısmını yumşatmak istediğiniz herhangi bi bölgenizi de sürebilirsiniz.
2-Her emzirmeden sonra manne sütünün son kısmını sürüp göğüs kalkanlarını kullanarak yada musaitseniz göğüslerinizi doğrudan açarak havalandırın.
Emzirmeye devam ederken sürekli silikon meme ucunu kullanmaktan kaçınmalısınız.Silikon meme ucu kullanmak zorunda kalırsanız eğer her emzirmenizde kullanmayın ara ara kullanınki bebeğiniz çabucak alışıp anne memesini terk etmesin.
Bebeğiniz doğduğunda güçsüzdür bu yüzden karnını doyurmak için çok çaba harcar fakat kolay yol bulduğunu düşünüp silikon meme uçlarına alışırsa bebeğinize anne memesine döndüremezsiniz

Kaynak:maraji.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir