Bebeklerin Diş Çıkarma Süreci Ve Yapılması Gerekenler

Bebeklerin Diş Çıkarma Belirtileri
Diş çıkarmadan öncelikli olarak belirtileri diş kaşıması,diş eti kızarıklığı,diş etinde şişlik ve salya akmasıdır.
Bebeğimiz bunlardan rahatsız oluyorsa eline geçen her şeyi ağzına sokarak kaşımak ister ve bebeğimiz huzursuz ruh halinde olabilir.
Bu dönemde ayrıca uykusuzluk ve beslenme bozukluğu görülebilir.Bunların yanında hafif ateş ve halsizlik eşlik edebilir.
Bebekler diş çıkarma süreci uzun ve zorludur.Bebekler bilindiği gibi katı besinlere geçene kadar dişlere ihtiyaçları yoktur. Bebekler doğduktan sonra dişler ağız içinde sürmeye başlar.Dişlerin çıkma zamanı her bebekte değişiklik gösterir.Genel olarak ilk süt dişleri 5-10 aylar arasında kendini gösterir.İlk diş olarak alt ön iki diştir.Sonra üst diş çıkarma ve üst öndeki 2 diş çıkar Ve sonrasında da üst yan dişler ve ile köpek dişleri ve daha sonrasında alt yan dişler ve köpek dişleri görünmeye başlar.
Genellikle 12-15 aylarda birinci azı dişleri, 25-30 aylar arasında da ikinci azı dişleri çıkar ve süt diş diziler 20 olunca tamamlanmış olur.

Bebekler Diş Çıkarırken Ne Yapılmalı?
Bu süreci bebeklerimizin en az etkileneceği şekilde atlatmaya çalışırız. Diş eti kaşıntılarında öncelikli olarak doğal ürünlerle bebeğinizi rahatlamayı sağlayın.hem bu doğal ürünler beslenme ,tat duyusunu gelişmesi ve mikroplarla savaşmada bebeğinizi destekler. Ayrıca bunların yanında bebeğinizin dişlerini masaj yapınız. Bu yapmış olduğunuz masaj bebeğinizin ağız içi dokularının takibin i yapmış olursunuz ve de rahatlamasını sağlamış olursunuz.

Bebeklerin diş etlerinin kaşınmasıyla birlikte huzursuzluk, uykusuzluk ve ateş eşlik eden durumlarda parestemol içeren ilaçları doktorunuzun takibinde kullanabilirsiniz.
Bebeklerin dişleri 2,5-3 yaş civarı süt dişlerinin sürmesiyle tamamlanır.
Bebeklerin diş çıkarma dönemleri farklı farklı olur. Bu durum genetik özellikler, diş etinin kalınlığı, bebeğin kemik yaşı gibi bir çok faktöre bağlı olduğu için farklı farklı olur. Bazı haller vardır ki bebeğin diş çıkartmasını geciktirebilir :bebeği D vitamin eksikliği, hormonel problemler dir. Bu durumda doktorunuzu danışarak müdahale edilebilinir.


Bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde diş kaşıntıları için plastik kaşıyıcılar ve özellikle içinde sıvı olanlar bunlar buzdolabında hafif soğutularak da kullanılabilir. Aslında fabrikasyon ürünlere yönelmeden önce evimizde doğal yollarla atlatılmaya çalışılmalı örneğin soğuk meyve, sebzeler ( bebeğin rahatsız olmayacağı soğuklukta) ve püreler hem diş etlerini rahatlatmak hemde beslenmesini sağlayarak bu sürecin rahat atlatılmasını sağlar. Ebeveynler bu dönemde genellikle diş kaşıma jellerine yönelmektedir. Bu dönem için bebeğin kaşıntısını geçirmek, beslenme ve uyku düzenini sağlamak için sıklıkla tavsiye ediliyor.Ama her ürünün içinde kimyasal olduğunu ve bebeğimizin bu kimyasalları yutabileceğini unutmamak gerekir. Diş çıkarma döneminde diş jellerini kullanmak zorunda kaldığımızda içerisinde hyalunorik asit bulunan ve alkol içermeyen diş kaşıma jelleri yönelmemiz daha doğru olacaktır.
Diş çıkarma döneminde doğal diş kaşıyıcıları yeşil soğan,salatalık, havuç bunları vererek hem kaşıntının geçmesine ve hemde diş ağrısının geçirmesine yardımcı olacaktır.
Ebevynler bu dönemde ellerinin tamamen hijyenik olduğunu düşündüklerinde kaşınana bölgeye hafif masaj yaparak kan dolaşımını etkilediği için bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Ama fazla bastırmadan masaj yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir