Evde Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid başlama aşamasındaysa evde bazı uygulamalar yapılabilir. Hemoroid tedavisinde önemli olan uygun zamanı kaçırmamaktır.Eğer kaçırılırsa yada farkedilmezse hemoroidiniz (basurunuz)büyür ve zaman içinde yaşam kalitenizi düşürür ve sağlığınızı tehdit etmiş olur.Ve hatta bir sağlık kuruluşunda cerrahi müdahaleye kadar gidilebilir.
Evde hemoroid tedavisinde uygulanan yöntemler şunlardır:
-Ilık suyla hemoroid banyosu
-Rektal bölgeye soğuk kompleks
-Beslenmeye dikkat etmek
-Hemoroid ilaçlarını kullanmak
-Hemoroid tedavisi için çeşitli karışımlar uygulamaktır.Yukarıdaki yöntemleri biraz açıklayalım:
Hemoroid banyosu: Hemoroid bölgesinde ağrı varsa hem ağrıyı azaltmak ve de hemde kişi kendini rahatlatmak için yapar. Rektal bölgeyi kapsayacak şekilde bir kaba maksimum sıcaklığı 37 derece olan su konulup 20 dk kadar oturulmalıdır. Ağrı kaşıntı şikayetlerde oldukça etkili bir yöntemdir. Bu işlemi özellikle tuvaletten sonra yapıldığında rahatlamayı daha çok hissedersiniz. Isıtılmış havlunun üzerine oturmakta rahatlatır
Hemoroid İlaçları: Evde hemoroidinizi geçirmeye çalışıyorsanız çok bilindik bazı ilaçlar var. Bunlardan bazıları procto glyvenol’dur. Bu ilacın fitilide bulunmaktadır.Eğer hemoroidiniz küçükse anüs çevresindeyse ara ara dışarı çıkıyorsa fitil etkili olabilir. Yine hemoroid için kullanılan ilaçlardan olan Daflon şişlik kanama ve ağrı içinde kullanılıyor.
Beslenmeye Dikkat Etmek:Bilindiği gibi kabızlık,özellikle uzun sürdüğü takdirde basur yani hemoroid oluşumunu tetiklemektedir.Dolayısıyla kabız olmayı önleyici besinler tüketmek gerekir.Bunun için lif yönünden zengin besinler tercih edilmelidir.Mısır,fasülye,nohut,barbunya,mercimek,yulaf gibi kuru baklagiller,avokado,taze fasülye,enginar,armut,ahududu,brokoli,elma gibi sebze-meyveler,kepekli ekmek,bulgur,kayısı gibi besinler sayılabilir.
Hemoroitte Beslenme :Genel olarak kabızlık hemoroid( basuru) tetikler.Bunu için kabız olmayı önleyici besinler tüketilmeli , lif yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Örneğin mısır, nohut, barbunya, mercimek, avakado,teza fasulye ,elma,kepekli ekmek , bulgur kayısı vb sıralanabilir.Hemoroidliyken veya hemoroid olmamak için uzun süre oturmamalısınız. Hemoridliyseniz altınıza yastık koyarak oturmalısınız. Tuvalet ihtiyacı gelindiğinde ertelenmeden yapılmalı.Günde bir defa büyük tuvalet yapma alışkanlığı edinmelisiniz. Su tüketimini artırmalısınız.Ve spor ve egzersizlerle kan dolaşımı canlı tutulmalı ve fazla kilolardan kurtulunmalı.
Hemoroidde Bitkisel Uygulamalar
Diğer bir çok rahatsızlıkta etkili olan aloevera bitkisi hemoroidde de etkilidir.Ayrıca hindistancevizinin yatıştırma , dindirme özelliği olduğundan bu hastalık için uygundur.

Diğer bir uygulamada kudret narıdır.Kudret narının kırmızı çekirdekleri çıkarıldıktan sonra dövülerek bir kavanoza konup bal ve zeytin yağıyla karıştırılıp bir süre bekletilir. Bu macun sabah ve aksam aç karnına bir kaşık alınrak yada rahatsızlık olunana bölgeye sürülerek de kullanılabilinir.
Ve bir başka bitkisel uygulamada güvercin ağacı bitkisidir.Bu bitkinin özelliği çok eskiden beri kullanılıyor vede ağrı yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.Ve ayrıca hemoroid için önerilen bir bitki olup ağrı kaşıntı, kanama ve şişkinlik gibi şikayetlerde etkilidir. Kullanımı krem şeklinde rektal bölgeye sürülerek yapılır. Aktarlarda bulunur.

kaynak:http://www.basurnedenolur.com/hemoroid-tedavisi-evde.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir