Dikkat!!! Çocukların Oturma Şekilleri Önemli

Doğdukları zamandan itibaren çocuklarımızı tüm davranışlarını dikkatle inceleyip yanlış gördüklerimizi düzeltmeye çalışırız.
Çocuklarının gelişimlerini dikkatle inceleyen anne- babalar bazen farkında olmadıkları davranış şekilleri ve çocuklarının kazandığı alışkanlıklar çocuklar üzerinde fiziksel ve psikolojik gelişim açısından önemli.Bu davranışlarının arasına oturma şekilleri de girmektedir.
Çocuklarımızın öyle oturma şekilleri varki bu oturma şekilleri sağlıksız sağlıksız sonuçlar doğurabileceğini tahmin bile etmeyiz.Çocuklardaki, ‘W’ oturuş pozisyonu da (kelebek oturuş) bunlardan biridir.Çocukların W ( Kelebek) oturuşu nasıldır?
Çocukların bu oturuş şekli aslında bir oturma pozisyonudur.Bu oturma şekli bir hastalığın habercisi de değildir. İki bacağın birden tamamen yana açılıp diz kapaklarının önde olduğu ve vücudun bir W harfine benzediği bir oturma pozisyonudur.

W (Kelebek) oturuşunun zararları nelerdir?
Çocukların bu oturuş şeklini uzmanlar zararlı olduğunu ve vücuttaki ana gücü sınırladığını düşünüyorlar. Çocukların W oturuşunun kas sertliğine sebep olduğu biliniyor. Bu sertliğin özellikle de bacaklarda ve kalçada olabileceği söyleniyor ancak dizleri ve bilekleri de etkileyebileceği düşünülüyor. Aslında bu pozisyon çocuklar karın ve sırt kaslarını aynı anda kullanmasına gerek olmadığından, genelde bunu bacakların önde olduğu ya da üst üste olduğu pozisyonları tercih ediyor.

W (Kelebek) oturuşu pozisyonunu çocuğun kalçasının kaymasına neden olabilir.
Uzmanlar çocukların Kelebek oturuş şekli nörolojik sıkıntılara da neden olduğu düşünüyorlar. Ve bu oturuş şekliyle aktif olarak kullanılmayan kasların zamanla aktivitesini azalttığı düşünüldüğünden, yumuşayan kaslar pozisyonun uzun vadede kişinin vücudunu dik tutmakta sorun yaşayacağı öngörülüyor.
Çocuğunuzun özellikle fiziksel olarak güçlü olmasını bekliyorsanız, bu pozisyon ileride ona engel olabilir. Uzun süreli W oturuşun çocukluk dönemi boyunca edinilmesi gereken kaba motor becerilerin geliştirilmesini geciktirdiği konusu belirtiliyor.
W oturuş pozisyonunu, çocuğun kalça, bacak kaslarının kısa ve gergin olmasına neden olur, bu durum çocuğun koordinasyonu, dengesi ve kaba motor becerilerini olumsuz yönde etkiler.
W oturuş pozisyonunu, çocuğun bedensel ağrılığını bir taraftan diğerine aktarmakta güçlük yaşar ve bu durum direk dengede kalabilme, koşma hatta zıplama ile ilgili yakın ilişkilidir.

W oturuş pozisyonunu, çocuğun güçlü gövde kaslarının gelişimini engeller.
W oturuş pozisyonunda oturan çocuk üst bedeninde rotasyon yapamaz; bu durum çocuğun her iki elini kullandığı etkinliklerde, bir eli ile ters taraftan bir oyuncak alması gerektiği durumlarda zorlanır. İleri yaşlarda çocuğun el becerileri, masa başı etkinliklerinde güçlük çekmesine neden olabilir.
W oturuş pozisyonunu, çocuğun baskın elini seçmesinde gecikmeye neden olur. Çocuk sağındaki nesneler için sadece sağ elini, solundakiler için ise sadece sol elini kullanabilir. Bu durum ileride bedensel koordinasyon sorunlarına neden olabilir.

W oturuşunu önlemek için neler yapılabilir?
W oturuş denilen oturuş pozisyonunun zararı konusunda kesin olarak ikna olmuş olan uzmanlara göre yapılacak en iyi şey, çocuğu bu pozisyonda otururken yakaladığınız takdirde pozisyonunu hemen değiştirmeye yardımcı olmaktır. Alışkanlıklarını değiştirmek biraz zaman alacak olsa da, doğru pozisyona getirmek yapılacak en doğru şey.

kaynak:https://www.mynet.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir