Bu İçeceklere Dikkat!!!

Ülkemizde içecek deyince aklımıza çay gelir. İçeceklerimizin en başında çay gelir.Çay en çok tüketilen içeceğimizdir. Fakat çay ,kahve gibi içecekler araştırma yapıldığında iyi sonuçlar çıkmadı.Fakat en son yapılan araştırmada çayla ilgili olumsuz sonuçlar çıktı.
Araştırmalara göre, sıcak içecekler, yemek borusunun astarını tahriş ediyor ve iltihaplanmaya neden oluyor.
Uzmanlar, sıcak içeceklerin birkaç dakika bekletildikten sonra tüketilmesinin daha sağlıklı olacağını belirtiyorlar.

Yemek borusu kanser riskini 2 kat artıyor
Sıcak içeceklerin fazla ve sık tüketilmesinin risk taşıdığını belirten Op.Dr. Talha Atalay, bu tür içeceklerin sigara ile birlikte tüketilmesinin yemek borusu kanserinde iki kat artış sağladığını belirtti.

Özellikle sıcak çayın zararına dikkat çeken Atalay “Hemen hemen herkes günde en az 5 ila 10 bardak arasında çay ve kahve tüketiyor. Toplum olarak çayı seven ve özellikle de sıcak tüketmekten yanayız. İçtiğimiz sıcak içecekler boğazda ve yemek borusunda ciddi bir şekilde kronik hasara neden olarak, yemek borusunun etrafını tahriş edip, iltihaplanmaları ve zararlı hücrelerin daha hızlı çoğalmasına neden olmakta. Mutlaka ve mutlaka sıcak içecekleri bekletmeden içmemeliyiz” dedi.

Sıcak içmeyin
Sıcak içeceklerin kanserhastalığı riskini artırdığını, yemek borusu kanserlerinin en fazla 45-60 yaşları arasındaki kişilerde görüldüğünü belirten Op.Dr. Atalay, dünyada altıncı sırada yer aldığını söyledi. Atalay şunları söyledi:
“Kilo kaybı, göğüs bölgesinde ağrı ve yanma, kusma, gıdaların ağza geri gelmesi, boyunda şişlik, ses kısıklığı, iştahsızlık, boğazda kanama, öksürük ve boğulma hissi, yutma güçlülüğü gibi şikayetleri olanların mutlaka bir uzman hekime başvurarak, endoskopik inceleme yaptırmaları şart. Çünkü erken teşhis çok önemli. Kanser hastaluğında da erken teşhis önemlidir.

Kanser hastalığının erken teşhiste en etkili yöntem cerrahi endoskopik değerlendirmedir. Lezyonun boyu, derinliği ve kitlenin total büyüklüğü tedavi seçimi için önemli. 7-8 santimetreden büyük tümörlerin komşu dokulara yayılma ihtimali oldukça fazla. Beslenme oldukça önemlidir. Gıdalardaki kanserojenler, çevre kirliliği gibi etkenler nedeniyle yemek borusundaki hücrelerde tahribat yapmaktadır.

Böyle bir hasar karşısında yemek borusundaki hücreler kendini tamir eder ve tümör oluşumunu engeller. Ancak çok sıcak bir içecek alımında bu süreç baltalanır ve kendini tamir edemeyen hücreler karşımıza tümör olarak çıkabilir. Yemek borusu tıpkı cildimiz gibi skuamoz tip epitel hücrelerden oluşur. Ciddi yanıklar cildimizde nasıl yara izlerine neden oluyorsa, sıcak içecekler de yemek borumuzda hasar oluşmasına neden olabilir”.Kanser riskinde 5 kat artış tespiti
Uluslararası çalışmalarda, ABD ve Avrupa’da çay içeceği 149 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda nadiren tüketiliyor ancak Türkiye, Rusya, İran ve Güney Amerika gibi yerlerde, oldukça sıcak içildiği belirlendi.
Kanser hastalığının riskini artırıyor
İranlı bilim adamlarının yaptığı incelemeler de daha korkunç sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırma, sıcak çayın yemek borusu kanserine neden olduğunu ortaya çıkardı. Ocaktan yeni alınmış sıcak içecekler boğazın dokusuna zarar veriyor ve kansere yakalanma riski 5 kat daha artıyor.

Tahran Üniversitesi Tıp Bilimi araştırmacılar tarafından yürütülen araştırma British Medical Journal isimli tıp dergisinde yayınlandı. Araştırma kapsamında, 300 kanserli ve 571 kanser olasılığı yüksek kişilerin çay içme alışkanlıkları incelendi. Araştırma için gönüllü olan kişilerin neredeyse hepsi düzenli olarak siyah çay tüketen bireylerdi.

Orta Doğu ülkelerindeki gırtlak kanseri oranının bu kadar yüksek olması sıcak çay içilmesiyle ile ilişkilendiriliyor. Çünkü bu ülkelerde sigara ve alkol çok az tüketiliyor. Ancak çay çok sıcak içilmemektedir.
Araştırma sonucunda kaynar halde bardağa koyulan ve bir kaç dakika içerisinde tüketilen çay içeceğinin kanser riskini 5 kez arttırdığı görüldü.

Sıcak içecekler içmenin, neden kansere sebep olduğu ise ısının hasar verici etkisiyle ilgili çıktı. Aşırı sıcak sıvılar boğaz ve yemek borusuna zarar veriyor.
Yemek borusu kanseri 8.sırada

CNN International’da yer alan bir habere göre de, yemek borusu kanseri, dünyada en sık görülen sekizinci kanser türü. Ölümcül bir hastalık olan yemek borusu kanseri, her yıl yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Genellikle duman, alkol, asit reflüsü ve sıcak sıvılar yemek borusunda tekrar tekrar yaralanmalara yol açıyor.

500 bin kişi, 9,5 yıl izlendi
ABD’nin Maryland eyaletindeki Ulusal Kanser Enstitüsünün kıdemli araştırmacısı Neal Freedman’a göre kendi türünün en büyüğü olan bu çalışma, Çin’de 500 bin yetişkinin dokuz buçuk yıl izlenmesiyle gerçekleştirildi.
Sigara ve alkol alanlarda kanser riskini artırıyor

Pekin Üniversitesi Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Departmanı’ndan araştırmanın yazarı Prof. Jun Lv, sigara içmeyen veya alkol almayan kişilerde sıcak çayın yemek borusu kanseri riskini artırmadığını tespit ettiklerini ancak tütün veya alkol kullanan kişilerde kanser riskinin arttığını gözlemlediklerini söyledi.

kaynak:mynet.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir