Çocuklarda Yabancı Dili Öğrenmenin En Uygun Yaşı

Yabancı Dili Kusursuz Bilmek İçin Kaç Yaşından Önce Öğrenmek Gerek
Araştırmaya göre, insanlar 17 ila 18 yaşlarına kadar yüksek derecede dil öğrenme kabiliyetine sahip oluyor, ancak bu aşamadan sonra yabancı dil öğrenme yeteneği azalıyor.
Cognition adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırma, Facebook’ta farklı uluslar ve yaşlardan 670 bin kişinin katıldığı testten alınan sonuçlar üzerinden yapıldı.ABD’de yapılan araştırmada, yabancı bir dili anadil gibi bilmek için 10 yaşından önce öğrenmeye başlanması gerektiği sonucuna varı
Testte, belirli İngilizce cümlelerinin gramer açısından doğru olup olmadığı soruldu. Kullanıcılara ayrıca yaşları, ne zamandır ve nerede İngilizce öğrendikleri soruldu.

GİTTİKÇE YETENEK AZALIYOR
Katılımcıların 246 bini sadece İngilizce konuştuklarını söylerken, geriye kalanlar iki ya da daha çok dil bildiklerini söyleyenlerdi. Yabancı dil olarak İngilizce dışında en çok görülen ana dillerse, Fince, Türkçe, Almanca, Rusça ve Macarca’ydı.
Testi çözenlerin çoğu 20’li ve 30’lu yaşlardayken, en ufak katılımcı 10, en büyük ise 70 yaşındaydı.

Bir bilgisayar modellemesiyle test sonuçlarını inceleyen uzmanlar, gramerin en iyi yabancı dil çocuklukta öğrenildiğini, buyabancı dil öğrenme yeteneği gençlikte de biraz devam ettiğini ve yetişkinlikte kaybedildiğini gördü.

YİNE DE ŞANSINIZ VAR
Sıklıkla dil öğrenmenin çocukken daha kolay olduğu ve yaşlandıkça zorlaştığı söylenir. Ancak uzmanlar, geç yabancı dil öğrenmeye başlayanların da kusursuz olmasa da çok iyi olabileceğini belirtti.

Uzmanlar dil öğrenme kabiliyetinin kaybedilmesini, yetişkinlikte beynin değişme ve adapte olma yeteneğinin azalmasıyla açıklıyor.
Araştırmayı yapan ekipten Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Beyin ve Bilişsel Bilimler Uzmanı Josh Tenenbaum “Biyolojik bir değişim olma ihtimali var. Sosyal ya da kültürel bir şey olması da mümkün” dedi. Ancak uzmanlar, bunun yetişkinlikte dil öğrenmenin yararsız olduğu anlamına gelmediğini de söylüyor.

BUNAMAYI GECİKTİREBİLİYOR
Başka bir dil öğrenmenin beyin için faydalı olduğu söylenirken, bazı araştırmaya göre yaşlılıkta bunamayı bile geciktirebiliyor.
York Üniversitesi Dil Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Marilyn Vihman ise “Erken başlamazsanız bir yabancı dili anadiliniz gibi konuşamayacağınızı söylemek biraz sorgulanabilir bir önerme. Böyle vakalar nadiren görülüyor ama görülüyor ve belgeleniyor. 20’lerinde yeni bir dil öğrenip casusluk yapanlar var. Böyle belgelenmiş üç ya da dört vaka var” dedi.

Yine York Üniversitesi’nden Dr. Danijela Trenkic de çalışmanın sadece dilin bir boyutuna, gramere odaklandığına dikkat çekti ve “Bir yerli gibi konuşamasanız da, tüm cümlelerinizin grameri doğru olmasa da mükemmel bir iletişim kurabilirsiniz” dedi.

kaynak:haberler.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir