Kansere Çare Olan İlaç Tek Türkiye de

Kanser hastalığına çare olan bitki sadece Türkiye’de
Ege Üniversitesi Fen Fakültesindeki bilim insanlarının, türkiyede yetişen bitkinin sadece Türkiye’de yetişen iki türünde kanser hastalığı tedavisinde kullanılan saponin türü bileşiklere rastladığı ve bu bileşiklerin ilaçlardan daha aktif olduğunun belirlendiği bildirildi.Bu bitki sadece Türkiye’de!
Kanser hastalığına çare olan bitki sadece Türkiye’de
Ege Üniversitesi Fen Fakültesindeki bilim insanlarının, pelemir bitkisinin sadece Türkiye’de yetişen iki türünde kanser tedavisinde kullanılan saponin türü bileşiklere rastladığı ve bu bileşiklerin ilaçlardan daha aktif olduğunun belirlendiği bildirildi.

Türk bilim insanları, Türkiye de yetişen pelemir bitkisinin sadece Türkiye’de yetişen iki türünde kanser hastalığı tedavisinde kullanılan saponin türü bileşiklerin bulunduğunu ve bu bileşiklerin ilaçlardan daha aktif olduğunu belirledi.
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Organik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyla Kırmızıgül’den gelen açıklama ise şöyle
yaklaşık 30 yıldır bitkiler üzerinde çalışmalarını yürüttüklerini, bu çalışmalardan en önemlisini halk arasında “pelemir otu” adıyla bilinen Cephalariae bitkisinin oluşturduğunu söyledi.

Pelemir otunun sadece Türkiye’de, özellikle de Akdeniz Bölgesi’nde yayılım gösteren 23 türü kanser hastalığı üzerinde çalıştıklarını anlatan Kırmızıgül, bitkinin içeriğini belirlediklerini, kimyasal anlamda her bileşiğin biyolojik aktivitesini test ettiklerini belirtti.
Uluslararası dergide dünyaya duyuruldu
Doç. Dr. Nazlı Sarıkahya ise pelemirin Akdeniz’in yanı sıra Orta ve Doğu Anadolu’da da yabani olarak yetiştiğini ve halk tarafından kanser hastalığına bire bir iyi gelen otu una katılarak ekmeklerde kullanıldığını aktardı. Sarıkahya, laboratuvar ortamında yürüttükleri çalışmalarda pelemir bitkisinin içindeki saf maddelerin bileşik aktivitelerini öğrenmek ve biyolojik aktif yeni bileşikler bulmak üzerinde yoğunlaştıklarını vurguladı.

kaynak:mynet.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir