Soğuk su mu Ilık su mı İçeceksiniz? Bir daha Düşünün

Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için su çok önemlidir ve bunu herkes bilmektedir.Suyu nasıl tüketmeliyiz? Neredeyse hepimiz yaz günlerinde hep soğuk su içeriz.Soğuk suyun mu yoksa ılık suyun mu daha faydalı olacak şimdi anlayacağız.Bakın soğuk su ve ılık su vücudunuza neler yapıyor?
1-Soğuk suyu özellikle sıcak bir yaz gününde içmek kendimizi iyi hissettiriyor ama soğuk su içildiği zaman birçok vücudumuza yan etkiyle karşılaşmamız oldukça yüksek. Soğuk su, soğuk havaya göre vücudumuza daha tehlikeli olabilir. Çünkü burada vücutla direkt temas ve vücut ısısının aniden değişmesi söz konusudur. Çünkü soğuk havada kaybedilen ısı ile soğuk suyla temas halinde kaybedilen ısı arasında ciddi bir fark vardır. Soğuk su ile vücudumuza temas, herkes için aynı derecede riskli olabilir. Çünkü soğuk su, kalp spazmına zemin hazırlar. Yani kalp damarları soğuğun etkisi ile ciddi oranda büzülerek kan akımı bozulur. Kişinin damar sertliği problemi olmasa bile daralmaya meyilli damarlar varsa bunlar bir takım tetikleyici faktörler sonucu kalp krizine kadar gidebilmektedir.2-
2-Soğuk su tüketirken, vücut sindirim sistemi görevini yapamaz ve mide rahatsızlıklarına, karın ağrısına, kabızlığa yol açabilir.
3-Soğuk su içildiğinde vücut kendini ısıtmak için ekstra enerji harcar. Bu da enerji kaybına yol açar. Kendinizi yorgun hissetmek istemiyorsanız buzlu su içmeyin.
4-Soğuk su içmek vücudun kalp atış hızınızın düşmesine neden olabilir. Vücudun otonom sinir sisteminin önemli bir bölümünü oluşturan vagus sinirini uyarır. Suyun düşük sıcaklığı kalp atış hızını düşürmek için vagus siniri için bir uyarıcı görevi görür.
5-Soğuk su içmek vücudunuzdaki mukusun artmasına neden olur. Bağışıklık sisteminiz kötüleşir ve rahatsız edici bir rahatsızlığa neden olabilir.
6-Normalde, bu şekilde kahve ya da çay içmeyi tercih ediyoruz ama aslında ılık su içmenin birçok faydası var.
7-Özellikle sabahları ılık su içmek vücudunuzdaki birçok hastalığa katkıda bulunabilecek vücudumuzdaki toksinleri temizlemenize yardımcı olacaktır. Daha güçlü bir etki için, ılık suya bir dilim limon ekleyin: C vitamini hücreleri canlandırırken, ılık su vücudunuzu canlandıracaktır.
8-Sıcak suyun menstürasyon ve baş ağrılarının neden olduğu ağrıyı hafifletdiği kanıtlanmıştır. Vücudumuzdaki kan dolaşımını arttırır ve kan akışını iyileştirir. Böylece daha sağlıklı oluruz.
9-Stresli olduğunuzda bir bardak ılık su içmeyi deneyin. Kortizol stres hormonlarından biridir ve susuz kalındığında seviye yükselir. Ilık su içmek merkezi sinir sisteminin işlevini daha düzgün çalıştıracaktır.10-Su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak ılık su içmek vücudumuzdaki metabolizmanızı daha aktif hale getirir. Sıcak su vücut sıcaklığını artırır ve vücudunuz sıcaklık farkını telafi etmeye çalışırken, kalori yakmaya başlar.
11-Soğuk su kalp damarlarını soğuğun etkisi ile ciddi oranda büzer ve kan akımını bozar.Ve hastalıklara ,en önemliside kalp rahatsızlığına neden olur. Sıcak su, kanın serbestçe akmasına yardımcı olur.
12- Vücuttaki dehidrasyon (Sıvı kaybı), kabızlığınhastalığının en yaygın nedenlerinden biridir, bu nedenle, su bağırsakları uyarır. Sıcak suyun bağırsakları daha aktif hale getirir
13-Erken yaşlanma, kadınlar için en kötü kabuslardan biridir.Dahası, bir kadın bedenindeki artan toksin bu kabusun gerçekleşmesini daha da hızlandırır. Sıcak su vücudunuzun toksinleri temizlemesine yardımcı olur.

kaynak:mynet.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir