Bu Karışıma Dikkat İyi Gelmediği Hastalık Yok !!!

Uyandığınızda beliniz ağrıyorsa bazı alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Uyandığınızda bel ağrısıyla uyanmak istemiyorsanız ve sabah kalktığınızda ilk işiniz bir fincan kahveyse bu alışkanlığınızı bırakmalısınız.Hatta kahvenin yerine bir başka içecek olan limonu ılık su içerseniz sağlığınıza daha faydalı olacaktır
Her sabah bir bardak limonlu ılık su içmek, vücudunuza yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri olabilir. Limon, sindirim siteminizi, bağışıklık sisteminizi ve hatta vücudun toksinlerden arınma sürecini destekleyen antioksidanlarla, vitaminlerle ve diğer besin maddeleriyle doludur. Düzenli olarak lilmonlu su tüketmek, birçok sağlık sorununundan doğal yoldan kurtulmaya yardımcı olur.Limonlu su içmenin faydaları
1. Limonlu su, grip ve soğuk algınlığını hastalığını iyileştirmeye yardımcı olur. Limonda, doğal bir antioksidan olan ve bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları savuşturmaya yardımcı olan C vitamini bulunur. Limonun antibakteriyel özelliği, vücuttaki zararlı bakterilerin yok edilmesini ve dolayısıyla iyileşmeyi sağlar.
2. Limonlu su, vücuttaki iltihaplanmayla savaşır İltihaplanma (enflamasyon), en çok asidik ortamda oluşma eğilimdedir. Limon, vücudun asitlik seviyesini nötralize ederek şişmeyi azaltmaya ve önlemeye yardımcı olur.Sağlığınız için ödemlerden ve iltihaplanmalardan kurtulmak için limonlu suyu içmelisiniz.
3. Limonlu su, vücuda enerjiyi ve ruh halini yükseltir. Eğer öğleden sonra enerjiniz düşerse ve ruh haliniz olumsuzlaşırsa, kahve yerine limonlu su içmeyi deneyin. Kahve içmek önce enerjiyi artırsa da, daha sonrasında vücudun enerji seviyesinde düşüşe neden olur. Diğer taraftan limonlu su, olumsuz yan etkiler olmadan ruh halinizi ve enerjinizi yükseltir. Ayrıca, limon kokusunun stres seviyesini düşürdüğü gösterilmiştir.Böylece ruhunuzun hastalanmasını da önlemiş olur.
4. Limonlu su, sindirimile ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Limon suyunun atomik yapısı, vücudun midede bulunan sindirim sıvılarının yapısına benzerlik gösterir. Limon suyu içmek, karaciğeri safra üretmesini tetikler, dolayısıyla yiyeceklerin vücutta ilerlemesini sağlar. Limon suyu hazımsızlığı azaltır ve mideyi rahatlatır.
5. Limonlu su, vücudu toksinlerden arındırır. Limon suyunda bulunan asitler, vücudun yiyeceklerde bulunan besin maddelerini daha yavaş bir şekilde işlemesini sağlar. Bu sayede, yani yiyeceklerdeki besin maddelerinin yavaşça kana salınması sayesinde, kandaki insülin seviyesi stabilitesini korur. Limon suyu karaciğerdeki zararlı maddeleri vücuttan atarak vücudu ve cildi toksinlerden arındırır.6. Limonlu su, kilo vermeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, limonda bulunan polifenol antioksidanların, vücudun kilo alımını önemli ölçüde azalttığını ve insülin direncine iyi geldiğini göstermektedir.
7. Limonlu su, vücudun yüksek kan basıncını düşürür. Limon suyunda, yüksek kan basıncını, baş dönmesini ve mide bulantısını hastalıklarının azaltmaya yardımcı olan K vitamini bulunur. Limonlu su bu sayede zihinsel ve bedensel rahatlama sağladığı için, yüksek kan basıncı, stres ve kalp hastalıklarından muzdarip olanlar için ideal bir içecek olma özelliği taşır.
8. Limonlu su, böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olur. Limonda bulunan sitrik asitin vücudun böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Sitrik asit alımını artırmak, vücutta yeni kalsiyum taşlarının oluşması ihtimalini azaltır. Limonlu su içmek, vücudun hem daha fazla sitrik asit almasını sağlarken hem de su alımını yükselterek böbrek hastalığındaki taşın oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
9. Limon suyu cilt sorunlarıyla mücadele eder.Limon suyu, vücudun cilt hastalıklarını tedavi etmede doğal bir antiseptik işlevi görür. Güneş yanığı ve arı sokması ağrılarını azaltmak, akne veya egzamaya bağlı iltihaplanmayı ve kızarıklığı hafifletmek için cildinize limon suyu uygulayabilirsiniz. Limon aynı zamanda yaşlanma karşıtı işlevi de görür ve kırışıklıkları azaltmak, siyah noktaları temizlemek ve cilde doğal ışıltısını geri kazandırmak için kullanılabilir.

Kaynak:mynet.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir