Artık Sütlerimiz Taşmayacak!!!

Artık sütlerimiz taşmayacak. Sütlerimiz taşıp ocaklarımızda batıyordu. Artık bunları dur diyeceğimiz bir çözümümüz var.
Süt pişirirken sürekli taşırıyorsanız işte çözümü
Taşmanın ardından ocağı temizlemek, çoğumuz için işkencedir. Ancak süt taşı denilen küçük bir alet ile sütünüzü daha bir gönül rahatlığıyla pişirebilirsiniz. Süt taşı, süt kaynadığında ses çıkartarak alarm verir, sütü taşırmaz. Ayrıca süt yüzeyinde kaymak oluşumunu engeller.
Cam, metal, demir veya seramik malzemeden yapılan ve süt taşı denilen bu basit malzeme ile sütünüz ocakta pişerken taşmayacak.Süt taşı nasıl kullanılır?
Süt taşı çok kolay bir şekilde kullanılır. Sütü kaynatmadan önce tencerenizin içine süt taşınızı yatay bir şekilde koyun ve sütü boşaltın.
Ocağınızı yakarak sütü pişirmeye başlayın. Süt kaynamaya başladığında süt taşı da ses çıkarmaya başlayacaktır.
Önce tıngır tıngır çıkan ses, süt iyice kaynamaya başladığında hindi sesine benzer bir hal alacaktır. Bu durumda sütünüzün kaynadığını ve ocağın başına gitmeniz gerektiğini anlayacaksınız.
Süt taşı hem sütün kaynadığını ve taşma noktasına geldiğini haber verecek hem de sütün kaymak tutmasını engelleyecektir.
Sütün taşmasını engellemenin diğer yolları;

Ocakta pişirilen sütün taşmasını önlemek için birkaç basit yöntem daha vardır. En çok kullanılan yöntem ise tahta kaşıktır. En emniyetli yol olarak bilinen tahta kaşığı tencereye koyarsanız, taşmayı da engellersiniz.

Sütün taşmasını önleyecek diğer bir yöntem ise, tencerenin ağzına tereyağı sürmektir. Sütü tencereye koyduktan sonra tereyağı ile ağzını yağlarsanız taşmayı önleyebilirsiniz.
Ancak unutmayın, bunlar bir süreliğine etkili olabilir. Siz yine de uzun süre sütü ocakta bırakmayın.

kaynak:mynet.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir