Çocuğunuz Bunları Yapıyorsa Dikkat!!!

Menenjit, beyin ve omuriliği kapsayan koruyucu zarların iltihaplanması ile bağlantılı bir hastalıktır. Bu hastalığın etiyolojisi (nedeni inceleyen bilim dalı) değişebilir, ancak farklı tipteki semptomlar genellikle benzerdir. Çocukların bu hastalığa karşı daha duyarlı oldukları düşünülmektedir. Menenjiti tespit etme yolları ve dikkat edilmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz…
Çocuğunuzda bu belirtiler varsa dikkat!
Her ebeveynin bilmesi gereken menenjit belirtileriAni ateş Menenjit hastalığının semptomlarından biri ani başlayan ateştir. Ateş çok hızlı bir şekilde yükseliyor ve düşürmek zaman alıyorsa, çocuk titremeye başlıyor ve soğuk olduğundan şikayet ediyorsa dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte, bu belirtiler başka bir hastalığın semptomları da olabilir.
Şiddetli başağrısı: Menenjit hastalığından kaynaklanan baş ağrısı oldukça şiddetlidir. Ağrı hastanın başının ön tarafını ve boyun kısımlarını da etkileyebilir. Yeni doğan bebeklerde şişkin bıngıldak önemli bir menenjit hastalığı belirtisi olabilir.
Çift görme: Menenjit hastalığından etkilenen kişinin görme yeteneği zayıflar, çift görmeye başlar.
Karın ağrısı, bulantı ve kusma: Menenjitten hasta olan bir kişi iştahını kaybeder. Bunu mide bulantısı ve kusma takip eder.
Parlak ışığa duyarlılık: Menenjitten kaynaklanan bir diğer rahatsızlık da ışığa karşı duyulan hassaslıktır. Bu çocuğun gözlerinin sulanmasına ve mide bulantısına neden olur.
Bacakların açılmaması: Bacaklarını tam olarak açamıyor ve eklemlerini kontrol edemiyorsa menejit hastalığının belirtisi olabilir. Menenjitte Kernig’in işareti de görülebilir. Bu menenjit rhastalığında bulunan bir özelliktir. Hasta sırt üstü yatarken dizler bükülmeden ayak kalça eklemi vasıtasıyla dik açıya getirilirken hastanın ağrı duymasıdır.Cilt döküntüleri: Menenjit hastalığı deri döküntüleri de görülebilir. Bu testle, menenjit ile bağlantılı olmayan basit bir döküntüyü tespit etmek çok kolay. Cam bir bardak alın. Döküntünün olduğu yere sıkıca bastırın. Eğer döküntü ciltle birlikte solgunlaşıyorsa, kişide menenjit hastalığı görülmez. Döküntü solmazsa, o zaman doktora görünmelisiniz.
Ne yapılmalı?
Menenjit hastalığı tehlikeli bir hastalıktır, bu nedenle bu semptomlardan herhangi biri tespit edilirse anında bir ambulans çağırmalısınız. Yardım ulaşana kadar karanlık bir odada hastanın dinlenmesini sağlayın ve tespit edilen tüm belirtileri doktorunuza anlatın.

kaynak: mynet.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir