Tuzun İlginç Kullanım Alanları

Dört bin – beş bin yıl önce ortaya çıkan tuz, o zamandan beri günlük hayatımızın çok önemli bir parçası. Ancak bu zamana dek yemeklerin tadını ayarlamak için kullandığımız tuzu, bu kez başka alanlarda kullanacağız. Hem kimyasalsız yöntem bulmuş olacaz hemde sağlığımıza katkı sağlamış olacağız.Tuzun kullanım alanları artık değişecek. İşte sizin de mutlaka deneyeceğiniz pratik çözümler…


İşte 10 maddede göreceğiniz tuzun kullanım alanları…
Tuzu sadece yemeklerinizde mi kullanıyorsunuz? İşte ‘tuzlu’ çözümler
1-Tencere ve tavalardan oluşan yağları temizler:1 bardak tuzu temizleyeceğiniz yüzeye dökün. Ardından basit bir mutfak havlusuyla kirli noktaları ovalayın. Yüzeyin temizliğinden emin olduktan sonra tavayı her zaman yaptığınız gibi yıkayın.
2-Vazolardaki kir lekelerini çıkarın: Zamanla vazolarda oluşan yeşilimsi tortuyu tuzla kolayca çıkarabilirsiniz. Konsantre tuz çözeltisi hazırlayın ve vazoya dökün. İyice çalkalayın ve vazoyu yıkayın.
3-Yüzünüze peeling yapın: Biraz tuz ve tereyağını alın, karıştırın ve dairesel hareketlerle yüzünüze koyun. Prosedürün sonunda yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici krem sürün.
4-Peynirin küflenmesini engelleyin: Peynirinizin küflenmesini önlemek için, tuzlu suya batırılmış bir kumaş parçasına sarın. Bu sayede peynirinizin raf ömrümü uzatmış olacaksınız.
5-Fayans aralarını temizleyin: 1/2 litre ılık su ile bir bardak tuzu karıştırın ve bir deterjan ekleyin. Tüm yüzeyi bu solüsyonla yıkayın, fayans aralarını diş fırçasıyla temizlemek daha etkili sonuç almanızı sağlayabilir.
6-Ayaklarınızı tuzlu suda yıkayın: Bunun için 1-2 bardak tuza ihtiyacınız olacak. Ilık suyu içine tuzu boşatın ve su soğuyana dek çözelti içinde bekletin.
7-Bardaklarınızda oluşan çay ve kahve lekelerini temizleyin: 1 çorba kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı sirke alın, karıştırın ve çözeltiyi çay veya kahve lekeleri olan bir bardağa koyun. Birkaç saat bekleyin ve ardından her zamanki gibi yıkayın.
8-Kahvenin acı tadını almak için: Kahvenizin tadını daha da iyi hale getirmek ve acı tadından kurtulmak için uzmanlar, içeceğe sadece biraz tutam tuz eklemenizi tavsiye ediyor.
9-Yastıkları beyazlatın: Zamanla sarılaşan yastık kılıfları çok kolay bir şekilde beyazlatılabilir. 1 çorba kaşığı tuzu 1/4 bardak soda ile karıştırın. Karışımı kaynar suya koyun ve sarı kumaşlarınızı bir saat bu solüsyonda bekletin.
10-Kesme tahtası üzerindeki lekeleri çıkarın: Kirli bir ahşap yüzeye biraz tuz serpiştirin ve bir limonun yarısıyla ovun. Ahşabın karışımı emmesini sağlayın ve sonra tahtayı yıkayın.kaynak:mynet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir