Bu Yiyecekler 24 Saat Acıktırmıyor!!!

Yaz aylarına denk gelen oruç saatlerini en sorunsuz şekilde geçirip, sağlıklı beslenmeyi de sağlamak için sahurda tok tutan ve susatmayan yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor.
Sahurda bunları yiyen 24 saat acıkmıyor!
Ramazan ayı başladı. İftar ve sahur vakitleri ile bu öğünlerde yenilecek yemekler ve içerikleri de daha bir önem kazanır oldu.
Beslenme uzmanları, gece yenilen ağır yemeklerin o saatlerde metabolizma hızı düştüğü için yağa dönüşme riskinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, yemeklerin özenle seçilmesini öneriyor.
Sahur yemeğinde protein içerdiği için süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar tercih edilebilir, kan şekerinin düşmesini önlediği için yanına mutlaka ekmek eklemelidir veya tahıl çorbaları da olabilir.
Uzmanlar, sahurda yeteri , sıvı tüketimi yapılmasını, su, ayran, komposto, maden suyu gibi içecekler tüketilmesini ve yatarken bir şeyler yiyip yatma yerine zamanında sahur yapmanın önemli olduğunu belirtiyor.
Ayrıca, sahurda ağır tuzlu yemekler veya kızartmalar yerine daha hafif besinler tüketilmelidir. Sahurda 1 tatlı kaşığı zeytin yağını domates ve salatalık üzerine dökerek yiyip bağırsak tembelliği olanlar için iyi gelecektir.İşte tok tutan ve susatmayan sahur tavsiyeleri;
Yumurta: Vazgeçilmez bir sahur seçeneğidir. Omlet olarak ya da menemen gibi sebzelerle zenginleştirerek tüketebilirsiniz.Ve sahurda yediğimizde acıkmayız.
Etli dolmalar: Dolma hazırlarken pirinç yerine kepekli bulguru tercih etmenizi öneririz.Hem tok tutar ve acıktırmaz.
Peynir: Başlı başına bir sahur yemeği seçeneği olabilir. Onun yerine yoğurdu da tercih edebilirsiniz.
Posa zengini çorbalar: Özellikle kuru baklagil eklenmiş yoğurt çorbaları, yulaf kepeği ve mercimek eklenmiş sebze çorbaları ile nohutlu çorbalar akılcı sahur yemekleri seçenekleri arasında.
Proteinli salatalar: Ton balığı, tavuk ve et parçalarıyla zenginleştirilmiş salatalar sahur yemeğinde iyi bir seçenek olacaktır.
Meyveli yoğurt: Şeftali ya da kayısı eklenmiş bir kâse yoğurt, mükemmel bir sahur yemeği tavsiyesidir.
Yağlar: Zeytinyağı ve keten tohumu yağı, tokluk süresini uzatır. Bu nedenle sahur yemeğinde besinlerine bu yağlardan ekleyebilirsiniz. Yağdan zengin olması nedeniyle avokado da iyi bir sahur seçeneği olabilir.
Baklagiller: Bol mercimekli salatalar, kıymalı mercimek, nohut, fasulye karışımları sahur yemekleri için iyi seçimlerdir.
Ayran, kefir: Ayran mükemmel bir sahur yemeği için içecektir. Ancak sahurda sadece ayrana değil, kefire de yer vermeyi düşünün. Bol salatalık eklenmiş güzel bir cacık da içecek yerine geçebilir.
Badem, fındık, fıstık: Her sahurda yemeye iki adet ceviz, üç adet fındık, dört adet bademle başlamanızı tavsiye ederim.


kaynak:mynet.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir