Sindirime İyi Gelen Bitki

Ramazan ayında, oruç tutulan sürenin sıcak günlere denk gelmesi ve uzun olması ayrıca beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler vücutta kabızlık, şişkinlik ve gaz problemlerinin yaşanmasına neden olabilir.Ramazan ayında oruç tutarken hafif yiyecekler yemeliyiz ki miğdemize ağır gelmesin.
Ramazan’da sindirim sorununuz varsa bu bitki tam size göre
Ramazan’da en sık karşılaşılan sorunlardan olan sindirim sistemi rahatsızlıkları, doğal besinlerle kolay şekilde çözümlenebilir.Uzmanlar, vücudun yeni bir beslenme düzenine geçmesiyle ortaya çıkan sorunları dost bakteriler olarak adlandırılan probiyotiklerle aşmanın mümkün olduğunu belirtiyor.
Ramazanda uzun süre aç kalmanın ve gıdaları yeteri kadar çiğnememenin gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına sebep olacağını belirten uzmanlar, özellikle sahur öğününde tercih edilecek besinlerin doyurucu gücünün oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Zerdeçal mucizesi
Ramazan ayında oruç tutan çoğu kişinin şikayet ettiği sindirim sorunları, halsizlik ve ağız kokusu gibi rahatsızlar, doğadaki şifalı bitki taze zerdeçal yardımıyla ortadan kaldırılabilir.
Hemen her yemekte kullanılabilen zerdeçal, başta sindirim sorunları olmak üzere birçok sağlık sorununa çözüm olabilir. Çay olarak veya çiğnenerek tüketilebilin zerdeçal, kahvenin içine karıştırıldığında ise halsizliği önler.
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, sindirim problemlerinin Ramazan’daki sık yaşanılan 3 sorundan biri olduğunu belirterek, diğerlerinin ise halsizlik ve ağız kokusu olduğunu söyledi. Kümeli, tüm bu problemlerin çözümünün ise, taze zerdeçal olduğunu kaydetti.
Günlük 6-8 gram zerdeçal
Doğanın mucize bitkilerinden zerdeçal, Ramazan ayı boyunca dozunda (günlük kullanım miktarı 6-8 gram) ve düzenli tüketildiği takdirde de sindirim problemlerini önleyebilirsiniz.
İşte Taylan Kümeli’nin su kaybı, ağız kokusu ve enerji için önerdiği zerdeçallı ağız gargarası ve limonata.Sindirim prolemine iyi gelen taze zerdeçallı limonata
2 yemek kaşığı rendelenmiş taze zerdeçal
1.5 adet misket limonu suyu
4 bardak soğuk su
4 çorba kaşığı bal
İsteğe bağlı; 1 adet portakalın suyu
Tüm malzemeleri bir sürahide karıştırın. Yapımı bu kadar basit olan limonatayı, bol buz ile tüketebilirsiniz.Çok Soğuk tüketirseniz sindiriminizde tekrara problem yaşayabilirsiniz.

Taze zerdeçallı ağız gargarası
Yaklaşık 2.5 cm büyüklüğünde soyulmuş ve rendelenmiş bir parça taze zerdeçal.
250 ml su
1 çay kaşığı karanfil
Birkaç damla ferahlık vermesi için istediğiniz bir esansiyel yağ
Taze zerdeçalı ve karanfili suya ekleyin, bir taşım kaynatın ve 10 dakika soğumaya bırakın.
Süzdükten sonra istediğiniz esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Buzdolabında saklayın.
Not: Kullanırken ağzınızda en az 1 dakika tutmaya özen gösterin.kaynak:mynet.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir