Emziren Anneler Ramazanda Bunlara Dikkat!!!

Bebek gelişiminde anne sütünün önemi büyük ölçüde yer almaktadır. Yeteri kadar anne sütü alamamış bebeklerin gelişiminde eksiklikler doğabilir. Bu durumda anne sütlerinin, en iyi şekilde olmaları için kendilerine iyi bakmaları gerekir.Ramazan ayının gelmesiyle birlikte emziren annelerin merak ettiği konular arasında ramazanda nelere dikkat etmeleri gerektiği bulunuyor. Şimdi bunlar hakkında biraz bilgi edinelim.

Emziren annelerin ramazanda dikkat etmeleri gerekenler
Emziren annelerin sütlerinin iyi kalitede olması ve bebeklerinin sağlıklı olması için çok iyi beslenmeleri ve yeteri kadar sıvı tüketiminde bulunmaları gerekir. Oruç tutan anneler gün içerisinde sıvı kaybına uğrayarak sütlerinin kalitesinde bozulmalar yaşarve bebeklerinin sağlıklarını zor duruma sokar. Bu yüzden emziren annelerin oruç tutmaları ikilem yaratan konular arasında yer alır. Eğer hem emziriyor hem de oruç tutuyorsanız bu durumlara dikkat etmeniz gerekir:

Emziren anneler, mutlaka sahura kalkmalı ve protein açısından zengin besinler tüketmelidir. Sahura kalkmadan oruç tutmak hem emziren anne için hem de bebeğinin sağlığı için tehlikelidir.
Gün içerisinde sıvı kaybına uğranacağından dolayı iftar saatinden sahur saatine kadar bol bol sıvı tüketilmelidir. Sıvı tüketimi emziren annelerin süt kalitesi için gerekli olan etmenler arasında yer alır.
Emziren anneler oruç tutarken günlerini dinlenerek ve fazla yorulmadan geçirmelidirler. Emziren annelerin yorulmaları ve ağır iş yapmaları oluşacak sıvı kaybını daha da arttırmaktadır.Ramazan ayı boyunca bebeklerin aynı şekilde ve aynı sıklıkla beslenmeleri gerekir. Düzenli beslenmelerinde ve emzirmelerinde aksaklık olmamalıdır.

Emziren anneler sahur öğünlerinde neler tüketmelidir
Emziren anneler sahurda yağlı, şekerli ve tuzlu besinlerden kaçınmanız gerekecektir. Çünkü bu besinler susamanıza sebep olacakların başında gelir.
Emziren anneler sahurda bol bol salatalık yemeli. Salatalık vücudunuza yeterli sıvı alımında yardımcı olur ve susamanızı engeller.
Emziren anneler sahurda bir bardak süt için, hem sıvı kaybınız için hem de sütünüzün kalitesi için iyi gelecektir.Ve bebeğinizin sağlığınada iyi gelecektir
Sahurda yiyebileceğiniz diğer besinler arasında beyaz peynir, domates, biber, esmer ekmek ve protein açısından bol olan yumurta yer almaktadır.
Yumurta yemeniz gün içerisinde sizi tok tutacak ve enerjinizde ki düşüşleri engelleyecektir. Yumurtayı haşlayarak ya da kızartarak tüketebilirsiniz.
Sahurda kiraz, erik, şeftali gibi sıvı kazandıran meyvelerden tüketmenizde gün içerisinde oluşacak sıvı kaybınızı en aza indirir.

kaynak:mynet

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir