Çayı Yanlış Demlerseniz Bakın Neler Oluyor!

Çayı yanlış demlerseniz bakın neler oluyor!
Ülkemizde su ile birlikte en çok tüketilen içecek olan çayı, doğru bir biçimde demlediğinizden emin misiniz? Çayı yanlış demlerseniz birçok sağlık sorunu ile karşılaşmanız mümkün. Peki, çay demlerken dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte çay demlerken kaçınmanız gereken şeyler…1-Kaynamamış su kullanın
Çay demlerken yapılan yanlışlardan birisi kaynamış su kullanılmış. Kaynamış su kullanımı vücutta bakteri oluşumuna neden olduğu için çay demlemek için en ideal seçim kaynamamış su kullanımı olacak.
Yüksek ısıdan kaçının
2-Kireçsiz su kullanın
Çay demlerken dikkat etmeniz gereken ilk konu kireçsiz su kullanımı yapmak. Kireçsiz su kullanımı için musluk sularından uzak durmanız gerekli. Kireçli su ile yapılan çaylar hem sağlığa zarar veriyor hem de çayın rengini matlaştırıyor.
3-Demlik seçimine dikkat edin
Çay demlerken kaliteyi etkileyen diğer bir unsur da demlik seçimi. Çay demlemek için en ideal seçim porselen demlik olacaktır. Çelik ya da alüminyum maddeden üretilmiş demlikler de çayın tadı çok daha kötü olacağı için porselen bir demlik edinmeniz tavsiye ediliyor.
4-Suyu dinlendirin
Tadı daha güzel çaylar elde etmek istiyorsanız kullanacağınız suyu önceden dinlendirmeniz etkili olacak. Çayı kaynadığı anda çayın üzerine dökerseniz çay yanar ve acı bir tat elde edilir. İnsan sağlığı için oldukça zararlı olan acı çaydan kaçınmak için çayı demlendikten sonra ocakta tutmayın ve hemen ocağın üzerinden alın.5-Kaynamamış su kullanın
Çay demlerken yapılan yanlışlardan birisi kaynamış su kullanılmış. Kaynamış su kullanımı vücutta bakteri oluşumuna neden olduğu için çay demlemek için en ideal seçim kaynamamış su kullanımı olacak.
6-Çay demlemekle ilgili verilecek son bilgi ise çay demlerken yüksek ısıdan uzak durmak. Yüksek ısı kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için çay orta ateşte demlenmelidir. Özellikle dışarıda içtiğiniz ve yüksek ısıya maruz kalan bayatlamış çaylardan uzak durmalısınız.

KAYNAK:MİLLİYET.COM.TR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir